Kącik wypoczynkowy w ogrodzie

0
8465
Kącik wypoczynkowy w ogrodzie

W każdym ogrodzie powinien się znaleźć chociaż niewielki kącik wypoczynkowy. Powinien on współgrać z pozostałą częścią ogrodu i tworzyć właściwą atmosferę. W zależności od potrzeb i upodobań użytkowników ogrodu, kącik wypoczynkowy może mieć różną wielkość i charakter. Może to być miejsce odosobnione, spokojne, pozwalające na poczytanie książki lub miejsce przeznaczone do przyjmowania gości i spotkań towarzyskich.

Kącik wypoczynkowy w ogrodzie -jak urządzić strefę relaksu

W zależności od ilości osób jednocześnie korzystających z takiego miejsca wypoczynku musi ono mieć odpowiednią powierzchnię. Na pojedynczą ławkę wystarczy 2m2 , dla postawienia stołu na 6 osób wymagana jest powierzchnia 12m2.

Kącik wypoczynkowy w ogrodzie
Bodziszek ‚Colour Guard’

Przy urządzaniu miejsca wypoczynkowego w ogrodzie bardzo ważny jest wybór miejsca oraz wystawa. Osoby korzystające z wypoczynku po południu powinny wybrać wystawę zachodnią i korzystać z ostatnich promieni słońca. Dla rannych ptaszków najlepsza jest wystawa wschodnia. Miejsca wypoczynku o wystawie południowej powinny mieć zapewniony cień przez drzewa, pergole lub parasole.

Urządzając miejsca wypoczynku w ogrodzie warto zastosować dźwięki oraz zapachy, które dostarczają dodatkowych wrażeń. Przyjemne dźwięki można uzyskać dzięki np.: dzwonkom, natomiast zapach zapewniają aromatyczne rośliny (lilaki, kaliny, jaśminowce, lawenda, wisterie, niektóre wiciokrzewy oraz powojniki, maciejki, tytoń, fiołki, datury , heliotropy oraz drzewka pomarańczowe, które należy zimą chować w pomieszczeniach. Najtrwalszym materiałem jest dąb. Jednak większość ławek, leżaków i stołów oraz pergoli i trejaży dostępnych na rynku, wykonana jest z drewna świerkowego, sosnowego i akacjowego. Meble wiklinowe i ratanowe są dekoracyjne, ale mało odporne na wilgoć.

Przykłady roślin do nasadzeń w ogrodzie w miejscach wypoczynkowych: lilak pospolity (Syringa vulgaris), jaśminowiec wonny (Philadelphus coronarius), powojnik (Clematis) `Nelly Moser`, ostróżka ogrodowa (Delphinium cultorum) `Bruce`, Rudbekia owłosiona (Rudbeckia hirta), piwonia (Paeonia), liliowce (Hemerocallis) , bodziszek wspaniały (Geranium magnificum), lawenda (Lavendula ), dzwonek karpacki (Campanula carpatica).


Bibliografia:

  1. Parzymies, Ogród dla zapracowanych, Wydawnictwo Działkowiec Sp. z.o.o, Warszawa 2006

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here