Kocimiętka – kocie pachnidło

0
2792

Kocimiętka - kocie pachnidłoDla wielu osób zapach kocimiętki nie ma specjalnego uroku, ale dla kotów jest jednym z najwspanialszych aromatów. Niestety roślina cierpi z tego powodu- koty uwielbiają wytarzać się i wylegiwać w krzaczkach. Po takiej akcji kocimiętka nie prezentuje się najlepiej, jest totalnie wygnieciona. Zniszczeniom zapobiegniemy sadząc formy niearomatyczne lub o innym zapachu, jak np. pachnąca cytryną Nepeta racemosa odmiana „Odeur Citron” (dorasta do 30 cm), którego koty ignorują. Różne gatunki i odmiany kocimiętki mogą mieć kwiaty także w kolorze fioletowym, różowym lub białym. Kwitnienie trwa od maja aż do końca października. Wytwarzające nektar kwiaty wargowe są chętnie odwiedzane przez pszczoły, trzmiele i motyle. Po okresie kwitnienia należy przyciąć pędy aby skłonić roślinę do ponownego wytworzenia kwiatów.

Odmiany kocimiętki

Nepeta grandiflora np. „Wild Cat” odmiana kocimiętki o czerwonych pędach, wysokość do 120 cm, doskonale nadaje się do ogrodów naturalistycznych, często komponowana z trawami ozdobnymi lub różami krzaczastymi. Kwitnie od końca maja do lipca.Kocimiętka

Nepeta faassenii np. „Walker’ s Low”, „Six Hills Giant”, bez problemu zimują. Dają obfity samosiew. Kwitnienie trwa bardzo długo bo od maja do końca września (po przycięciu). Dodatkową ozdoba tej odmiany kocimiętki są srebrzyste liście.

Nepeta cataria– kocimiętka właściwa, jest od dawna znaną rośliną leczniczą. Kwitnie czerwiec- lipiec.

Nepeta sibirica np. „Sauvenir d’ Andre Chaudron”, ma piękne, fioletowe, wiechowate kwiaty. Kwitnie w czerwcu- lipcu. Ta odmiana kocimiętki lubi wilgotne stanowiska.

Kocimiętka -uprawa i pielęgnacja

Kocimiętka jest niewymagająca i łatwa w uprawie. Suche, ubogie podłKocimiętkaoże nie jest problemem dla wielu gatunków kocimiętki, które najlepiej rozwijają się na stanowiskach słonecznych i ciepłych. To sprawia, że są idealnymi partnerami dla róż. Uprawiając kocimiętkę mogżemy tworzyć kontrastowe kombinacje z kolorem żółtym (np. liliowce), albo harmonijne grupy w kilku odcieniach jednej barwy )np. szałwie, kosaćce). Sadząc niskie szpalery kocimiętki nie należy się obawiać, że powstaną w nich dziury  z powodu mrozu, suszy i szkodników. Roślina również nie ogałaca się od dołu. Jest łatwa w pielęgnacji, której praktycznie nie wymaga. Ważnym zabiegiem jest (wspomniane wyżej) cięcie, które wykonujemy wówczas, gdy kwiatostany przekwitną, a pędy zbytnio się pokładają.

Rozmnażanie kocimiętki

Wiele gatunków kocimiętki rozmnaża się przez samo
siew. Młode rośliny pojawiają się nieoczekiwanie w różnych częściach ogrodu. W sposób kontrolowany rozmnażamy kocimiętkę przez podział. Najlepsza porą na ten zabieg jest początek wegetacji. Możemy podzielić ja szpadlem na kilka części lub uzyskać wiele roślin z kilkucentymetrowych sadzonek oderwanych z piętką tuż przy szyjce korzeniowej. Posadzone w doniczce w przepuszczalnej ziemi ukorzeniają się w ciągu kilku dni. Gdy kocimiętki zaczną przyrastać należy je przyciąć  na 3- 4 cm dzięki czemu szybko się rozkrzewią. Warto sadzić tę roślinę w miejscach gdzie wypoczywamy- jej zapach odstrasza komary.

Kocimiętka
Kocimiętka ‚Pink Cat’

Zastosowanie kocimiętki

Kocimiętka jest idealną rośliną drugoplanową. Może być zastosowana do wypełnień aranżacji rabatowych, świetnie sprawdza się w zestawieniach kontrastowych, pojemnikach. Może być obwódką biegnącą wzdłuż ogrodowych dróżek, albo łanem falujących, niebieskich kwiatów.  Bylina o tak wszechstronnym zastosowaniu powinna znaleźć miejsce w każdym ogrodzie.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here