Murki oporowe w ogrodzie

0
4561

Murki oporowe budujemy, gdy w ogrodzie występują znaczne zróżnicowania poziomów. Murki oporowe w ogrodzie zwykle pełnią funkcję użytkową i najczęściej przylegają do zbocza, chroniąc przed osuwaniem np.: na chodnik. Istnieją murki oporowe o funkcjach ozdobnych, gdzie pomiędzy kamieniami tworzy się specjalne nisze dla roślin. Tego typu murki mogą być wznoszone samodzielnie lub stanowić część schodów, np.: jako element policzka.

Murki oporowe w ogrodzie -budowa krok po kroku

Zanim zaczniemy budować murki oporowe w ogrodzie warto podczas projektowania wybrać odpowiedni materiał, z którego powstanie budowla. Z naturalnego kamienia buduje się murki o wysokości nie przekraczającej 130 cm i dodatkowo wzmacnia się je zaprawą. Można także wykorzystać beton, cegły oraz drewno do budowy murków oporowych w ogrodzie(np.: podkłady kolejowe). W przypadku betonowej konstrukcji do obłożenia wykorzystuje się też różnego rodzaju okładziny, np.: płytki ceramiczne lub klinkier. Dość powszechnie popełnianym błędem jest lokalizowanie murków oporowych na trawniku. Trawy dochodzą aż do samej ściany, nigdy nie mogą być właściwie pielęgnowane. Koszenie jest możliwe tylko wówczas, gdy użyje się ręcznych nożyc ( kosiarka nie podjedzie do samej ściany).

Na małych przestrzeniach należy unikać pozostawienia niezabezpieczonych spadów i swobodnie usypanych pagórków, które wyglądają nieestetycznie. W takich przypadkach niezbędny jest murek oporowy. Najczęściej buduje się go:

– wokół ścian domu – jeśli parter domu jest wyniesiony ponad grunt działki, warto usypać skarpę i obsadzić ją roślinami. Jeżeli spad będzie miał więcej niż 30o , należy zbudować murek oporowy;

– wokół ogrodu tarasowego – miejsce wypoczynku wzniesione ponad teren działki dobrze odróżnia się od pozostałych części ogrodu. Skarpy warto w tym przypadku obudować murkiem oporowym. Murek jest niezbędny w sytuacji , gdy taras powstaje na pochyłym terenie.

murki oporowe w ogrodzie


BIBLIOGRAFIA:

  1. Gawłowska A., Projektowanie ogrodu, Wydawnictwo – SBM, Warszawa 2015

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here