Niebieskie i fioletowe byliny

0
16127

Niebieskie i fioletowe byliny tworzą idealnie dobrane towarzystwo. Takie zestawienie jest klasyczną zasadą łączenia kolorów. Barwy niebieska i fioletowa doskonale się dopełniają, tworząc niezwykłą harmonię w kompozycji, a zarazem nadają jej charakteru. Oczywiście, nie wyklucza się tutaj bardziej rozmaitej lub jednolitej kombinacji kolorów, która zależy od indywidualnego uznania. Byliny są roślinami wieloletnimi. Większość z nich długo utrzymuje kwitnienie, zdobiąc nasz ogród.

Byliny o niebieskich kwiatach

Przetaczniki  (Veronica) -tworzą niezwykły efekt , kiedy ponad liśćmi ukazuje się w lipcu gęsta kępa kłosowatych kwiatostanów. Jest to bylina o niebieskich kwiatach. Zwykle osiągają ok. 50 cm wysokości (przetacznik kłosowy), ale jeśli ktoś preferuje miniaturową formę to w tej roli sprawdzi się przetacznik rozesłany, który w czasie kwitnienia utworzy piękny niebieski dywan. Jest  to doskonała bylina do ogrodów skalnych. Ponadto przetaczniki idealnie urozmaicą letnią rabatę na ciepłym i słonecznym stanowisku.

Dzwonek Karpacki ‚Dark Clips Blue’ (Campanula Carpatica) -jest to bylina o pięknych, ciemnoniebieskich kwiatach. Bardzo długo utrzymuje ona kwitnienie, które jest niezwykle obfite. Odznacza się zwartym pokrojem. Niebieskie kwiaty byliny ściśle do siebie przylegają co daje nam wspaniały efekt.

Kosaciec Bródkowy ‚Blue Moss’ (Iris X Barbata) -egzotyczna budowa kwiatów wraz z długimi, mieczowatymi liśćmi powoduje, że jest to bylina niezwykle atrakcyjna. Kwitnienie jest bardzo obfite i pojawia się późną wiosną. Bylina wytwarza wtedy urocze, niebieskie kwiaty.

Dzwonek Gargański (Campanula Garganica)  -bardzo cenny ze względu na długie kwitnienie i śliczne, niebieskie kwiaty w kształcie gwiazdek. Dorasta do 10 cm wysokości i rozrasta się na szerokość, tworząc zwarte kępy. W czerwcu i lipcu bylina wytwarza liczne, niebieskie kwiaty.

Ostróżka ‚Magic Fountain Dark Blue White Bee’ (Delphinium Cultorum) -bylina dorastająca w momencie kwitnienia do 90 cm wysokości. Jej ozdobę stanowią głównie kwiaty, które licznie pojawiają  się na pionowo wyrastających pędach. W przypadku tej byliny kwiaty są ciemnoniebieskie.

Byliny o fioletowych kwiatach

LIATRA KŁOSOWA (Liatris spicata) -to bardzo urokliwa bylina ze względu na kwitnienie. Wiosną wyrastają pędy na których równomiernie są rozmieszczone długie, wąskie, zielonkawe liście. Zaś latem (w lipcu) na szczytach łodyg pojawiają się kolorowe maczugi, które rozkwitają dość nietypowo, bo od góry do dołu. U odmiany ‘Kobolt’ kwiaty są fioletowe. Dorasta do 40 cm wysokości.

Macierzanka piaskowa (Thymus serphyllum) -to miniaturowa krzewinka dorastająca do 10 cm wysokości, która zachowuje liście na zimę. Ma bardzo aromatyczne, drobne listeczki, które w okresie od maja do czerwca są przyćmiewane licznymi, fioletowymi kwiatkami.

Głowienka wielkokwiatowa (Prunella grandiflora) -bylina o pięknych, fioletowych kwiatach tworzących kobierce, którymi można się zachwycać przez długi czas. Od czerwca nad 30 centymetrową byliną rozwijają się fioletowe kwiaty zebrane gęsto w kłoski. Taki widokiem zachwyca aż do września.

Kocimiętka Fassena (Nepeta x fassenii) -jest byliną o bardzo bujnym wzroście, która w okresie od maja do października wytwarza fioletowe kwiaty zwabiające koty.

Trzykrotka Andersona (Trandescantia x Andersoniana) -bylina której nazwa wzięła się od kwiatów składających się z trzech płatków. Wzniesione pędy osiągają od 40-70 cm wysokości, na których rozwijają się bardzo długie, wąskie liście, a ponad nimi od czerwca do sierpnia (zwykle nawet dłużej) wyłaniają się śliczne fioletowe kwiatuszki zebrane po kilka sztuk. Atrakcyjność rośliny podnoszą złociste liście u odmiany ’Sweet Kate’, która kwitnie niezwykle długo, bo od maja aż do października.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here