Nowoczesny ogród – geometria i przejrzystość w nowoczesnym ogrodzie przydomowym

0
2175

Nowoczesny ogród jest przejrzysty i prosty. Brak w nim elementów niepotrzebnych, mało jest też elementów małej architektury. Przestrzeń w ogrodzie nowoczesnym jest uporządkowana i dominują w niej geometryczne kształty, proste linie i czyste barwy. Pojawia się w nich szkło, metal i egzotyczne drewno. W nowoczesnych ogrodach króluje minimalizm.

Aranżacja nowoczesnego ogrodu

nowoczesny ogród

Aranżując nowoczesny ogród należy zadbać o to, aby jego poszczególne elementy współgrały ze sobą i przenikały się wzajemnie np. trawnik z chodnikiem poprzez równą jednolitą powierzchnię czy taras łączący nawierzchnię drewnianą z szlifowanym kamieniem. Nowoczesny ogród poprzez oszczędną formę powinien przede wszystkim nawiązywać do bryły budynku, podkreślając jej regularne krawędzie lub wykorzystany materiał elewacji (metal lub szkło).

Przy aranżacji nowoczesnego ogrodu warto wpisać w kompozycję geometryczny basen lub oczko wodne, które łagodzą przestrzeń i wprowadzają wrażenie spokoju na dynamicznych przestrzeniach. Tutaj ciekawym kontrastem kolorystycznym mogą być hodowane karpie koi, których intensywne pomarańczowo – czerwone wybarwienie stanowi charakterystyczny akcent ogrodu dominując wśród zieleni i szarości.

Nowoczesny ogród -dobór roślin

Rośliny w nowoczesnym ogrodzie powinny być architektonicznie niebanalne, o ciekawej kolorystyce i kształcie liści lub kwiatów. Wyróżnić tu można przede wszystkim funkie, bergenie i trawy ozdobne: kostrzewy, miskanty czy rozplenice.

W ogrodach nowoczesnych dominują linie geometryczne. Baseny w takich założeniach występują najczęściej na planie prostokąta lub kwadratu.

nowoczesny ogród

Pnącza doskonale współgrają z dużymi, szklanymi powierzchniami. Ich architektoniczny kształt podkreśla nowoczesny charakter ogrodu oraz budynku.

Kwadratowe pojemniki na rośliny, metalowe meble ogrodowe, wielopiętrowość oraz odpowiednia roślinność, ostra i surowa w wyglądzie to recepta na ciekawie zakomponowaną powierzchnię ogrodu, nawiązującą do nowoczesnego stylu.

nowoczesny ogród
Wietlica japońska ‚Pictum’

Geometryczny kształt tarasu to element, który dominuje w przestrzeni ogrodu. Jego przestrzenna forma doskonale współgra z architektonicznymi roślinami o zdecydowanym, intensywnym kolorze.

Do wyznaczania prostych, wyraźnych linii w nowoczesnym ogrodzie można wykorzystać podkłady kolejowe.

nowoczesny ogród
Żuraweczka ‚Stplight’

Źródło fotografii:

http://albamar.pl/

Bibliografia:

1) M.Parzymies, Ogród dla zapracowanych, Wyd. Działkowiec, 2006 Warszawa

2) B. Rehm, tłumaczenie: M. Skalska, Doniczkowy ogród – rośliny na balkony i tarasy, KDC, 2006, Warszawa

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here