Ogród rustykalny – wiejska sielanka czyli ogród w rustykalnym stylu

0
12385

Ogród rustykalny, inaczej zwany wiejskim to ogromna różnorodność kwiatów we wszystkich barwach tęczy. Sprawia wrażenie chaosu i przypadkowości. W ogrodzie rustykalnym panuje swojski, swobodny klimat, który charakteryzują rustykalne meble z drewna, wiklinowe koszyki, stare konewki, zabytkowe nieocynkowane wanny, wiadra, miski i gliniane dzbanki. Ogrody rustykalne otoczone są drewnianym płotem lub kamiennym murkiem.

Ogród rustykalny -dobór roślin

Rośliny do ogrodu rustykalnego to byliny, rośliny cebulowe i bulwiaste oraz krzewy, które zachwycają swoim nostalgicznym wdziękiem. Kolorowe byliny z ogrodów rustykalnych takie jak floksy, czyli płomyki (Phlox) albo ostróżki (mieszańce Delphinium) dorastają do dużych wysokości i potrzebują podparcia. Rośliny nieco mniejsze, do których należą przywrotnik ostroklapowy (Alchemilla mollis) i tojeść kropkowana (Lysimachia puncatta) zadowolą się mało urodzajną, przepuszczalną glebą.

Spośród roślin cebulowych i bulwiastych w ogrodzie rustykalnym nie powinno zabraknąć dalii, gladioli i lilii. Na zimę, po pierwszych przymrozkach bulwy i cebule należy wykopać i przenieść do pomieszczenia i przechowywać w niezbyt ciepłym, ciemnym i suchym pomieszczeniu.

Typowe roślinami do ogrodu rustykalnego są gatunki przede wszystkim popularne, niewyszukane, takie jak liliowce, jeżówki, orliki, kocimiętka, kosmos, dzielżany, ostróżki, łubiny, lilie, rozmaite kwiaty letnie, np.: nagietki, lewkonie, malwy, wiesiołki, naparstnice, a także krzewy liściaste i pnącza.

Na tarasie w rustykalnym stylu efektownie prezentują się krzewy róż oraz hortensja ogrodowa (Hydrangea macrophylla).

Doskonałą ozdobą rustykalnego ogrodu mogą być stare nieużywane już przedmioty codziennego użytku, np. stara wanna, staromodne narzędzia ogrodnicze, zniszczony rower lub taczka, potraktowane jako sezonowy kwietnik. Kolory kwiatów mogą się zmieniać w zależności od pory roku.

Drewniane podpórki, obrzeża i nawierzchnie to pożądane elementy ogrodów rustykalnych, można wykorzystać stare podkłady kolejowe.

Wiejski styl to przede wszystkim bogactwo kwiatów w różnorodnej kolorystyce, ale również detale, które dodają całości specyficznego charakteru. Rdza, patyna i mech są w takich ogrodach sprzymierzeńcami budującymi nastrój.

Ogród rustykalny
Krwawnica pospolita ‚Robert’

Klimat ogrodu rustykalnego tworzą na przykład drewniane ławy zanurzone w kwietnej łące oraz rośliny umieszczone we wszystkim tym, co już nie jest potrzebne, ale nadal posiada cechy ozdobne.

Ogród rustykalny
Wietlica japońska ‚Pictum’

Źródło fotografii:

http://albamar.pl/

Bibliografia:

1) M.Parzymies, Ogród dla zapracowanych, Wyd. Działkowiec, 2006 Warszawa

2) B. Rehm, tłumaczenie: M. Skalska, Doniczkowy ogród – rośliny na balkony i tarasy, KDC, 2006, Warszawa

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here