Ogród w stylu kolonialnym

0
2003

Głównymi cechami stylu kolonialnego są spokój, wygoda i domowa atmosfera. Ogród w stylu kolonialnym charakteryzuje się drewnianymi tarasami, kamiennymi i drewnianymi rzeźbami, białymi płotkami oraz ścieżkami z kamienia łupanego. W tak swobodnym ogrodzie wyróżniają się elementy regularne i powtarzające się: strzyżone żywopłoty z bukszpanu, szpalery, łuki oraz gatunki kojarzące się z czymś tajemniczym i egzotycznym, a jednocześnie dające poczucie domowej atmosfery. Styl kolonialny w ogrodzie charakteryzuje swojskość oraz wygoda, ale równocześnie celowo zaplanowany ład i porządek harmonizujący z otaczającym krajobrazem.

Ogród w stylu kolonialnym -aranżacja

Aranżując ogród w stylu kolonialnym warto wybrać rośliny takie jak: paprocie, kanny i fuksje , tawułki, języczki, funkie, serduszki, kosaćce, liliowce, hortensję pnącą oraz inne pnącza takie jak: winobluszcze i wiciokrzewy.

Podcienia porośnięte pnączami, masywne ławy, szlachetnie prezentujące się drewno, nawiązują do stylu kolonialnego, przepełnionego słońcem i intensywnością kolorów.

Cieniste zakątki i słoneczne tarasy tworzą ciekawy kontrast, który łączy się ze sobą poprzez bujną, nieujarzmioną roślinność.

Aranżując ogród w stylu kolonialnym pamiętajmy, że w nawierzchni powinien dominować naturalny materiał – kamień i drewno. Ich czystość formy doskonale współgra z tajemniczą, roślinnością.

Ogród w stylu kolonialnym
Hortensja ‚Pinky Winky’

W ogrodzie w stylu kolonialnym dominuje naturalny materiał – kamień i drewno. Ich czystość formy doskonale współgra z tajemniczą, egzotyczną roślinnością.

Ogród w stylu kolonialnym
Surmia zwyczajna

Przestrzenny taras na piętrze będący jednym z ważniejszych miejsc ogrodu kolonialnego doskonale nadaje się do wypoczynku, podczas którego można podziwiać całą przestrzeń działki.

Ogród w stylu kolonialnym

Ciekawy efekt przestrzeni dają również znajdujące się w wnętrzach ogrodowych drewniane meble i rzeźby wykonane z naturalnego materiału roślinnego.Ogród w stylu kolonialnym

Źródło fotografii:

http://albamar.pl/

Bibliografia:

1) M.Parzymies, Ogród dla zapracowanych, Wyd. Działkowiec, 2006 Warszawa

2) B. Rehm, tłumaczenie: M. Skalska, Doniczkowy ogród – rośliny na balkony i tarasy, KDC, 2006, Warszawa

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here