Ogród w stylu japońskim

0
5324

ogród w stylu japońskimOgrody japońskie słyną z niepowtarzalnych kompozycji, które odwzorowują w symboliczny
sposób przyrodę. Charakteryzuje je zróżnicowana rzeźba terenu, zadbane rośliny o ciekawych kształtach oraz woda wnosząca do ogrodu dynamikę i ruch. Ogród w stylu japońskim zdobią naturalne materiały takie jak: kamienie, drzewa oraz krzewy o strzyżonej formie. Dbałość o najdrobniejszy nawet szczegół, staranność, elegancja to właśnie cechuje ogrody w stylu japońskim.

Urządzanie ogrodu w stylu japońskim

Przy urządzaniu ogrodu w stylu japońskim ważna jest wiedza i technika stosowaniaogród w stylu japońskim poszczególnych materiałów. Wykorzystując różne formy cięcia i formowania roślin, a także ich grupowania i łączenia z kamieniami, można uzyskać nawet na kilku lub kilkunastu metrach kwadratowych wspaniałe kompozycje przestrzenne. Ważnymi elementami ogrodu w stylu japońskim są przede wszystkim kamienne ozdoby, latarnie i ścieżki, sztucznie formowane wodospady, strumienie i kaskady, gdzie woda spływa po kamieniach, a także mostki, kładki oraz murki i płoty przedzielające poszczególne wnętrza. Urządzając ogród w stylu japońskim warto pamiętać, że ukształtowanie terenu w powinno być w nim zróżnicowane. Tworzy się więc często nieregularne górki i wyspy oraz celowe obniżenia, wpisujące się w charakter japońskiego ogrodu.

Ogród w stylu japońskim -rośliny do ogrodu japońskiego

Dobierając rośliny dla ogrodów w stylu japońskim , musimy pamiętać, że o wyglądzie decyduje przede wszystkim styl i charakterystyczne elementy tworzące kompozycję. Rośliny przede wszystkim są wykorzystywane przy wykonywaniu poszczególnych wnętrz w ogrodzie. Ogród japoński zachowa swoją atrakcyjność przez cały rok, jeżeli składać się będzie z roślin zimozielonych. Chcąc bardziej urozmaicić kompozycję pod względem kolorystycznym, dobrze jest dobrać drzewa i krzewy różniące się nie tylko pokrojem ale i barwą ulistnienia. Z gatunków zimozielonych możemy wyróżnić takie rośliny jak: barwinek pospolity, laurowiśnia wschodnia, trzmielina, wawrzynek, skimia japońska czy ostrokrzew kolczasty. W towarzystwie kamieni dobrze z kolei prezentują się: kosodrzewina, irga Dammera, wrzos pospolity, wrzosiec, tamaryszek, smagliczki, skalnice, karmniki, macierzanki, zawciągi oraz żagwiny.

W warunkach naturalnych kamieniom często towarzyszy woda w postaci rzek i jezior. W ogrodzie są to małe strumyki, miniaturowe wodospady czy oczka wodne. Gatunki, które możemy uprawiać w sąsiedztwie elementów wodnych to: pałka szerokolistna, kosaciec szerokolistny, porzeczka krwista, kalina, dereń, tawułki funkie oraz żurawki. Godne polecenia sa także: tojeść rozesłana oraz tawułka Arendsa.

Główne akcenty takie jak kamienna misa, przyciąga wzrok i zwiększa zainteresowanie kompozycją.ogród w stylu japońskim

Pień i asymetryczny konar wyznaczają naturalne ramy kompozycji wewnętrznej widzianej z zewnątrz ogrodu.ogród w stylu japońskim

Ogród spełniający warunki prostej kompozycji powinien mieć wyrazisty układ z jasno sprecyzowanym tematem, którym może być aranżacja z regularnie formowanych krzewów i bylin.ogród w stylu japońskim]

Źródło fotografii:

http://albamar.pl/

Bibliografia:

1) M.Parzymies, Ogród dla zapracowanych, Wyd. Działkowiec, 2006 Warszawa

2) B. Rehm, tłumaczenie: M. Skalska, Doniczkowy ogród – rośliny na balkony i tarasy, KDC, 2006, Warszawa

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here