Rośliny cebulowe

0
4526

Rośliny cebulowe kojarzone są z reguły ze zwiastunami wiosny, pomimo, że wiele gatunków kwitnie latem i jesienią. Swoją popularność rośliny cebulowe zawdzięczają także łatwej pielęgnacji. Odznaczają się ogromną różnorodnością odmian kwitnących niemal przez cały rok. Rośliny cebulowe należy sadzić po kilka sztuk, wówczas zyska się efektowny widok porośniętej kobiercem kwiatów przestrzeni, przypominającej swym charakterem łąkę kwietną.

Rośliny cebulowe -gatunki warte polecenia

Rodzajem rośliny cebulowej jest lilia. Poszczególne odmiany lilii znacznie różnią się między sobą. Dzięki czemu rośliny te mają bardzo szerokie zastosowanie w ogrodzie. Lilia to roślina cebulowa będąca idealnym partnerem na rabatach dla wielu roślin jednorocznych oraz bylin.

Piękny wiosenny wygląd ogrodu zapewnia również śnieżnik lśniący (Chionodoxa luciliae), będący także rodzajem rośliny cebulowej. Doskonale nadaje się na ogrody skalne, słoneczne tereny leśne oraz na trawniki. Jest to roślina cebulowa dobrze prezentująca się w zestawach z tulipanami, żonkilami i przebiśniegami.

Rodzajami roślin cebulowych są Szachownice Raddego (Fritillaria raddeana) czy hiacyny (Hiacynthus sp.). Są one niezwykle ozdobne. Te rośliny cebulowe posiadają efektowne kwiaty, sadzone są pojedynczo lub w grupach, na rabatach, w ogrodach skalnych i założeniach naturalistycznych.

Rośliny cebulowe Wysokość (cm) Termin kwitnienia // Barwa kwiatów Stanowisko
Cebulica
Scilla sp.
10 – 20 K: IV – V // niebieskie, białe P
Czosnek olbrzymi
Allium giganteum
90 – 150 K: II – III / liliowe S
Lilia
Lilium sp.
40 – 150 K: V – IX // białe, różowe, czerwone, pomarańczowe, żółte S // P
Narcyzy
Narcissus sp.
10 – 50 K: II – V // białe, pomarańczowe, żółte S // P
Szachownica cesarska
Fritillaria imperialis
40 – 90 K: IV // pomarańczowe, czerwone, żółte S
Szafirek
Muscari sp.
10 – 25 K: IV – VI // niebieskie, białe S // P
Krokus
Crocus sp.
10 – 20 K: II – IV // liliowe, żółte, białe S // P
Szafran okazały
Crocus speciosus
5 – 20 K: IV // fioletowe S // P
Tulipan
Tulipa sp.
10 – 60 K: II – VI // szeroka gama kolorów w zależności od odmiany S

K – kwitnienie // S – słoneczne // P – półcieniste

Rośliny cebuloweSkromny i delikatny akcent każdej aranżacji ogrodu uzyskamy dzięki szafirkom (Muscari sp.). Ta niewymagająca roślina cebulowa doskonale nadje się także na kwiat cięty, długo utrzymując się w wazonie.

Rośliny cebulowe

Szachownice ro rośliny cebulowe, lubiące przepuszczalną, żyzną oraz wilgotną glebę. Na bardziej zwięzłych glebach wskazany jest drenaż. Jednak warto dołożyć starań by cieszyć się dużymi,kubeczkowatymi kwiatami ukazującymi się w kwietniu oraz maju.

Rośliny cebulowe

Krokusy (Crocus sp.) najefektowniej wyglądają sadzone w grupach po kilka, kilkanaście, a nawet kilkadziesiąt. Te rośliny cebulowe sadzić można pod drzewami i krzewami, pomiędzy później kwitnącymi bylinami oraz w ogrodach skalnych. Warto je także umieścić na trawnikach, pamiętając, że wówczas nie należy ścinać liści krokusów. Jest to niekorzystne, ponieważ liście tej rośliny cebulowej rosną intensywnie po kwitnieniu, wpływając na dobry przyrost bulw i obfite kwitnienie w kolejnych latach.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here