Suchy murek ogrodowy

0
6144

suchy murek ogrodowySuchy murek ogrodowy powstaje bez cementowej zaprawy. Spoiwem scalającym jego elementy są bardzo często korzenie sadzonych w szczelinach roślin ozdobnych. Ogromną zaletą suchego murka ogrodowego jest jego naturalny charakter. Świetnie będą się na nim sprawdzać gatunki roślin, wykorzystywane na skalniakach. Suche murki ogrodowe stanowią element dekoracyjny i urozmaicają przestrzeń w ogrodzie.

Jak zbudować suchy murek ogrodowy

Fundamenty murków suchych – sięgają 30 – 60 cm i są wykonane z kamienia, tłucznia lub betonu. Układa się je na 20-centymetrowej warstwie piasku. Po starannym wykonaniu fundamentów należy ułożyć dolną warstwę kamieni w taki sposób, aby była nachylona o 15-20% w kierunku skarpy. Zapobiegnie to stratom wody deszczowej oraz wypływaniu ziemi spomiędzy roślin. Za plecami murka (od strony skarpy) powinna zostać ułożona warstwa drenażu (na ciężkich glebach uzupełniona o instalacje rurek drenarskich). 

suchy murek ogrodowy
Nepeta ‚Walkerslow’

Kamienie w murkach suchych należy układać od najcięższych i największych na dole, aż do małych i lekkich na górze. Budując murek lub ścianę oporową unikamy tworzenia długich pionowych, szczelin, które grożą przewróceniem konstrukcji. Elementy z których powstaje budowla, powinny być układane podobnie jak cegły w murze. Trzeba pilnować, aby nie tworzyły się długie, pionowe szczeliny, ponieważ grozi to wywróceniem części murka. Do budowy murków kwiatowych nie nadają się otoczaki. Ponieważ spoiwem scalającym suche murki są korzenie kwiatów, między kamieniami należy pozostawić szpary i nisze, by rośliny mogły się rozwijać. Szczeliny pozostawione dla roślin powinny mieć szerokość kilkunastu centymetrów, minimalnie 10 cm. Murek suchy jest zwykle miejscem do sadzenia roślin jednorocznych i bylin, więc nie ma potrzeby zostawienia pomiędzy kamieniami większych przestrzeni np.: dla krzewów. Rośliny, które mają być posadzone w niszach powinny sięgać korzeniami do ziemi poza murkiem. Dolna część murka powinna stykać się z nawierzchnią pieszą. Jeśli skarpa jest bardzo wysoka i znacznie przewyższa murek, na jego szczycie powinno się wykonać zabezpieczenie przed spływającą w dół wodą deszczową i błotem. Może być to rynna stokowa lub nasadzenia z roślin sprawnie spijających nadmiar wody np.: z niskich gatunków wierzb. suchy murek ogrodowy


BIBLIOGRAFIA:

  1. Gawłowska A., Projektowanie ogrodu, Wydawnictwo – SBM, Warszawa 2015Kasińska,
  2. A. Sieniawaka – Kuras, Architektura krajobrazu dla każdego, Wyd. KaBe, Warszawa, 2006

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here