Pielęgnacja Trawnika

Pielęgnacja trawnika krótko po założeniu

  • po wschodach traw i osiągnięciu przez nie wysokości 3-5cm wykujemy wałowanie wałem lekkim. Gdy po kilku dniach trawa się podniesie po raz pierwszy kosimy trawnik skracając długość liści trawy o 2cm.
  • uzupełniamy murawę dosiewając nasion w miejscach gdzie wyraźnie zagęszczenie wschodów odbiega od normy.

Trawnik -pielęgnacja w kolejnych miesiącach i latach

  • regularnie kosimy trawę utrzymując jej wysokość na poziomie ok. 3-4cm. Każdorazowe koszenie nie może usuwać więcej niż 1/3 wysokości roślin, zatem konieczne jest dbanie o regularność tego zabiegu. Najlepiej raz w tygodniu zależnie od szybkości wzrostu.  Kosimy wyłącznie gdy trawnik jest suchy!
  • wykonujemy aerację trawnika (wertykulacja), która ma za zadanie napowietrzenie gleby, do której nie dostaje się wystarczająco dużo powietrza, gdyż powstający w trawniku filc uniemożliwia przebieg tego procesu. Wertykulację wykonujemy specjalnym narzędziem o nazwie wertykulator w okresie późnowiosennym.  Przed wertykulacją trawnik musi być nisko skoszony i oczyszczony z filcu za pomocą grabi.
  • podlewanie: najlepiej zaopatrzyć się w system zraszaczy wynurzalnych, które równomiernie rozprowadzą wodę po murawie. Trawnik nawadniamy zwłaszcza latem w godzinach porannych do 9:00 lub wieczornych od 17:00. Zdecydowanie lepiej sprawdza się rzadsze podlewanie (raz na kilka dni) większymi dawkami wody niż częste podlewanie niewielką ilością.
  • nawożenie co kilka tygodni wykonujemy nawożenie trawnika nawozem wieloskładnikowym w granulkach. Ilość wg zaleceń producenta nawozu.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here