Trawy ozdobne

0
10863

Uroda oraz nieduże wymagania traw ozdobnych sprawiają, że są one bardzo pożądanymi roślinami w każdym ogrodzie. Są niezwykle wytrzymałe na niesprzyjające warunki środowiskowe i dekoracyjne prawie w każdej porze roku. Trawy ozdobne dzięki swej lekkości i podatności na najmniejszy nawet ruch powietrza, wnoszą nowy, dynamiczny element do kompozycji ogrodowej. Trawy ozdobne są przeważnie roślinami wieloletnimi i zimotrwałymi. Mogą bez problemu rosnąc w jednym miejscu  na rabacie, nawet przez kilka lat.

Trawy ozdobne
Trawa pampasowa ‚Cortaderia Selloana’

Trawy ozdobne -ciekawe gatunki

Gatunkiem trawy ozdobnej jest pięknie prezentująca się w każdym zakątku ogrodu trawa pampasowa (Cortaderia selloana). Zarówno w barwnych kompozycjach, letnich i jesiennych rabatach. Ten gatunek trawy ozdobnej cudownie i oryginalnie wygląda posadzona nad brzegiem oczka wodnego dodając jemu i sobie uroku.

Trawy ozdobne
Piórkówka ‚Hameln’

Piórkówka japońska (Pennisetum alopecuroides) to gatunek trawy ozdobnej nie mający dużych wymagań, chociaż wilgotna gleba w czasie intensywnego wzrostu znacznie polepsza kwitnienie. Zaleca się jednak sadzenie w ciepłym, słonecznym miejscu. Jest to gatunek trawy ozdobnej całkowicie mrozoodporny.

Gatunki traw Wysokość (cm) Termin kwitnienia Stanowisko Cechy charakterystyczne
Drżączka średnia
Briza media
20 – 40 VI – VII S // P Liście niebieskozielone na brzegach szorstkie,  sercowate kłoski zebrane w luźne wiechy.
Kostrzewa
Festuca sp.
15 – 30 VI – VII S // P Wiele odmian o zróżnicowanej wielkości, barwa liści od intensywnie zielonych, żółtych do niebieskoszarej.
Manna mielec
Glyceria maxima
40 – 120  VI- VIII S Źdźbła proste, liście lancetowate, szarozielone, sztywne i szorstkie w dotyku. Kwiaty zebrane w kłoski, tworzące luźne, zwisające wiechy.
Miskant chiński
Miscanthus sinensis
110 – 250  VIII-XI S Silnie rosnąca,liście o wyraźnym środkowym, białym nerwie, wiechy srebrzysto-brunatne. Kwiaty w zależności od odmiany są barwy srebrzysto-białej, szarawej, różowej lub karminowej.
Piórkówka japońska
Pennisetum alopecuroides
50 – 150  VII – IX S Tworzy zwarte zielone kępy wąskich liści,Wiele odmian o zróżnicowanej wielkości, barwa liści od intensywnie zielonych, żółtych do purpurowych.
Strzęplica piramidalna
Koelaria pyramidata
30 – 40 VI – VII S Trawa o silnych, wzniesionych źdźbłach, Wiechy  bardzo duże, wzniesione, w dolnej części niekiedy poprzerywane, srebrnozielone lub purpurowe, lśniące.
Trawa pampasowa
Cortaderia selloana
90 – 200 IX – X S Mrozoodpornej trawy,kwitnienie które trwa od sierpnia.
Trzcinnik krótkowłosy
Calamagrosis brachytricha
90 – 150 VIII S // P Ciemnozielone liście, kłosy kwiatów o różowym zabarwieniu, z czasem kolor blednie i staje się srebrzysto biały.
Trawy ozdobne
Piórkówka ‚Hameln’

Trzcinnik (Calamagrosis) to tolerancyjny gatunek trawy ozdobnej pod względem warunków uprawy. Do dobrego wzrostu potrzebuje słonecznego lub lekko ocienionego miejsca oraz gleby o przeciętnej żyzności (jednak na żyźniejszych wzrost i kwitnienie jest bujniejsze). Jest gatunkiem trawy całkowicie mrozoodpornym i nie wymaga specjalnej opieki poza wiosennym oczyszczeniem karp z ubiegłorocznych liści.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here