Zielone dachy

0
2598
Zielony dach

Prawidłowo zainstalowany i utrzymany zielony dach jest rozwiązaniem zdecydowanie trwalszym od standardowych konstrukcji i pozwala przedłużyć ich żywotność. W Europie żywotność zielonych dachów dochodzi nawet do pięćdziesięciu lat. Warunkiem długiego i prawidłowego funkcjonowania zielonego dachu jest jego odpowiednie zaprojektowanie i dokładne wykonanie.

Zielone dachy ekstensywne

W ogrodzie możemy jednak zaprojektować lekki zielony dach tzw. dach ekstensywny. Zakładane są przede wszystkim ze względu na ich ekologiczny aspekt – często nazywane ecco roof.  zielone dachy ekstensywne pełnią funkcję przyrodniczą ale i również są ciekawym zielonym elementem ogrodu. zielone dachy

Dachy zielone ekstensywne charakteryzują się niewielką wagą warstw wegetacyjnych, dlatego mogą być stosowane na konstrukcjach które pozwalają na nieduże obciążenia np.: altany, garaże lub pomieszczenia gospodarcze.

Przyjmuje się, że grubość warstwy wegetacyjnej na dachach ekstensywnych mieści się w przedziale od 6 do 20 cm. Waga całkowita obciążenia może wynosić nawet 160 kg/m.

Rośliny na dachy ekstensywne

Rośliny stosowane na dachach ekstensywnych mają małe wymagania wegetacyjne, są lekkie, niskie, mają płytki system korzeniowy, a także nie mają dużych wymagań pielęgnacyjnych. Na dachy ekstensywne świetnie nadają się rośliny wytrzymałe na ekstremalne warunki środowiska: suszę, wiatry, silne nasłonecznienie (np.: rośliny z gatunku Sedum, Sempervivum, trawy).

Pielęgnacja dachów ekstensywnych

Dachy ekstensywne wymagają niewielkich nakładów pielęgnacyjnych, jednak konieczne może być ich odchwaszczanie oraz nawożenie (w zależności od potrzeb raz lub dwa razy w roku). Nawadnianie dachów ekstensywnych nie powinno być konieczne, ponieważ przy prawidłowo zaprojektowanym dachu jego zdolności retencyjne powinny być wystarczające dla zaspokojenia potrzeb nasadzonych na nim roślin. Warto jednak obserwować zielony dach w pierwszych latach po założeniu, kiedy rośliny jeszcze nie dostosowały się do nowych warunków – wtedy może być konieczne nawadnianie. Pielęgnacja dachów ekstensywnych ogranicza się, więc jedynie do ich odchwaszczania i nawożenia.


Bibliografia:

  1. Tkaczyk, I. Karczmarczyk, Ł. Nowacki, K. Haraszczuk, G. Gawroński, S. Marczewski, Miasto zielone z natury, Agencja Create Event, Chojna 2014

Źródło fotografii:

http://www.sadzonki-sedum.pl/

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here