Żurawki i żuraweczki to niezwykle dekoracyjne byliny ogrodowe. Zachwycają one niesamowitym, barwnym ulistnieniem, które stanowi ich ozdobę przez cały sezon. Dodatkowo u niektórych żurawek kolor liści zmienia się wraz z porami roku, dzięki czemu są one jeszcze bardziej atrakcyjne. Oprócz pięknego wyglądu ogromnym atutem tej byliny są jej niewielkie wymagania uprawowe. Liczne odmiany żurawek i żuraweczek różnią się między sobą wielkością, kształtem oraz ubarwieniem, dlatego każda z nich jest wyjątkowa i jedyna w swoim rodzaju. Istnieją odmiany, które oprócz pięknego, kolorowego ulistnienia, urzekają także długim i obfitym kwitnieniem. Żurawki i żuraweczki to ciekawe, barwne byliny ogrodowe. Doskonale prezentują się one na rabatach oraz w ogrodach skalnych. Dzięki nim możemy stworzyć niezwykłe, barwne kompozycje.

żurawki i żuraweczki
Żuraweczka ‚Stoplight’
żurawki i żuraweczki
Żurawka ‚Autumn Leaves’

Żurawki i żuraweczki -rośliny ogrodowe o barwnych liściach

Żurawki i żuraweczki to rośliny ogrodowe, których ozdobę stanowią głównie liście, zachwycające kształtem oraz kolorystyką. Byliny tworzą urocze, barwne kępki, które w zależności od odmiany mogą mieć różną wielkość. Niektóre żurawki i żuraweczki dodatkowo pięknie przebarwiają się w trakcie sezonu. Większość odomian żurawek zachowuje w pełni ulistnienie na okres zimy, z kolei żuraweczki (żurawkotonelle) cechują się zamieraniem ulistnienia w czasie mrozów. Młode liście wyrastają u niech wraz z nadejściem wiosny.

Żurawki – odmiany czerwone i purpurowe

Żurawka ‚Fire Alarm’ zachwyca wyrazistym, czerwonym ubarwieniem, które najbardziej intensywne jest wiosną i jesienią. Dodatkowo liście byliny są sztywne, skórzaste i pięknie mienią się w słońcu. Odmiana ta odporna jest na słońce, co jest jej dodatkową, niewątpliwą zaletą. Kolejną odmianą czerwono-listną jest żuraweczka ‚Paprika’, która wyróżnia się ognistym, czerwono-pomarańczowym kolorem przez cały sezon. Dodatkowo roślina posiada ładny, zwarty, kompaktowy pokrój. Żurawka ‚Rio’ to kolejna odmiana przyciągająca spojrzenia, dzięki ciepłym, żywym kolorom jakie prezentuje. Duże, okrągłe, lekko pofalowane liście w odcieniach czerwieni i pomarańczu pokryte są delikatnym, szarym nalotem.

Żurawki -odmiany o czarnych i fioletowych liściach

żurawki i żuraweczki
Żurawka ‚Georgia Plum’

Żurawka ‚Magnum’ posiada ogromne liście średnicy około 25 cm. Oprócz okazałych rozmiarów odmiana ta wyróżnia się także pięknym, fioletowo-bordowym kolorem, podkreślonym dodatkowo ciemniejszym unerwieniem. ‚Black Taffeta’ z kolie posiada sztywne liście, które są silnie pokarbowane na brzegach. Jest to odmiana niezwykle efektowna nie tylko ze względu na budowę liści, ale także ich niesamowity, ciemno purpurowy, niemalże czarny kolor. Bardzo podobna, lecz nieco mniejsza jest żurawka Little Cutie ‚Coco’ to urocza miniatura o drobnych liściach w kolorze ciemnej czekolady. W momencie kwitnienia wytwarza białe kwiaty, które fantastycznie kontrastują z czarnym ulistnieniem.

Żurawki -odmiany o złocistym ulistnieniu

Żurawka ‚Lime Marmalade’ jest w czołówce złotolistnych odmian żurawek. Jest najpopularniejszą i najbardziej cenioną żurawką, która zachwyca jaskrawym, złotym ubarwieniem. Dodatkowo liście byliny są silnie pofałdowane, co daje niesamowity efekt. Godna uwagi jest też odmiana ‚Red Lightning’, której okazałe, żółte liście zdobione są wyrazistym, czerwonym unerwieniem. Little Cutie ‚Sweet Tart’ to miniaturowa żurawka wyróżniająca się pięknym, limonkowo-złocistym ulistnieniem, które swą niezwykłą barwę utrzymuje przez cały sezon. W momencie kwitnienia wytwarza intensywnie różowe kwiaty, które doskonale prezentują się na tle złocistych liści.

żurawki i żuraweczki
Żurawka ‚Rex Lime’

Żurawki o zielonych liściach

Nieco mniej popularne są odmiany zielono-listne. Warto jednak uzupełniać nimi kolekcje żurawek, aby ich spokojną zielenią złagodzić i pokreślić jaskrawe ubarwienie pozostałych odmian.  ‚Green Spice’ to żurawka o srebrzysto-zielonych liściach z charakterystycznym, regularnym, fioletowym unerwieniem. Nieco podobna jest odmiana ‚Peppermint Spice’ o delikatnym, oliwkowo-zielonym kolorze, podkreślonym przez wyraziste, ciemniejsze żyłkowanie na powierzchni blaszki liściowej.

Żurawki i żuraweczki o zmiennym ubarwieniu

żurawki i żuraweczki
Żurawka ‚Gauguin’

Dużo żurawek zmienia kolor liści wielokrotnie w ciągu sezonu. Niektóre jednak robią to w sposób niezwykle widowiskowy. Żurawka ‚Delta Dawn’ to jedna z odmian zaskakujących zmiennością barw w trakcie sezonu. Duże, złote liście zdobione są unerwieniem w krwistym kolorze. Jesienią cała powierzchnia blaszki liściowej nabiera wyrazistej, czerwonej barwy. Spektakularne przeobrażenie barwne można podziwiać u odmiany ‚Autumn Leaves’. Jest to żurawka o okazałych, szorstkich, lekko pomarszczonych liściach, które wiosną są intensywnie czerwone, latem przechodzą w odcienie brązu, a jesienią nabierają pięknego, rubinowego koloru. Liście żuraweczki ‚Tapestry’ w okresie wiosennym są niebiesko-zielone z ciemnym, purpurowym środkiem. Jesienią blaszka liściowa nabiera fioletowej barwy, a jej obrzeżenie staje się jasno zielone. Wiele twarzy ma również żuraweczka ‚Gold Zebra’, która zachwyca zwartym, pierzastym pokrojem. Dodatkowo duże, silnie powcinane liście pięknie przebarwiają się w trakcie sezonu. Wyrazisty, czerwony środek żółtych liści jesienią przechodzi w odcienie brązu.

Żurawki i żuraweczki pięknie kwitnące

żurawki i żuraweczki
Żurawka ‚Paris’

Ozdobą niektórych żurawek i żuraweczek są nie tylko piękne, barwne liście, ale także kwiaty. Istnieją odmiany, których kwitnienie jest bardzo obfite i efektowne. Urocze, krwisto czerwone kwiaty zdobią żurawkę ‚Leuchtkafer’. Jest to odmiana, która potrafi wytwarzać kwiaty całe lato. Kolejną żurawką ozdobną z kwiatów jest odmiana ‚Paris’, która kwitnie obficie od wiosny aż do jesieni. Jej śliczne, karminowo-różowe kwiaty doskonale prezentują się ponad zielono-srebrzystym ulistnieniem. Godna uwagi jest też żurawka ‚Tokyo’ -zachwyca ona delikatnymi, koronkowymi kwiatami w wyrazistym, czerwonym kolorze. Wspaniałym kwitnieniem wyróżnia się także żuraweczka ‚Dayglow Pink’, która wytwarza liczne, różowe kwiaty. Z kolei ‚Hercules’ to odmiana, której intensywnie czerwone kwiatostany fantastycznie kontrastują z jasnozielonym ulistnieniem, zdobionym kremowymi smugami.

Uprawa i pielęgnacja żurawek i żuraweczek

Uprawa i pielęgnacja żurawek i żuraweczek jest prosta i nieskomplikowana. Rośliny preferują stanowiska cieniste lub pół cieniste, choć istnieją także odmiany, które świetnie radzą sobie także posadzone w miejscach o większym nasłonecznieniu (‚Fire Alarm’, ‚Zipper’, ‚Black Taffeta’, ‚Cherry Cola’). Najodpowiedniejsza będzie dla nich gleba lekka, próchnicza, przepuszczalna, średnio żyzna. Należy pamiętać o utrzymaniu odpowiedniej wilgotności podłoża, zwłaszcza w okresach suszy. Żurawki i żuraweczki to rośliny mrozoodporne, jednak podczas bezśnieżnych, mroźnych zim oraz w północo-wschodnich rejonach Polski wskazane jest ich odpowiednie zabezpieczenie. W tym celu można wykorzystać suche liście, agrowłókninę, korę lub gałązki drzew iglastych. Nieokryte żurawki nie zmarzną, jednak ich piękne ulistnienie może być częściowo uszkodzone w czasie mroźnej, bezśnieżnej pogody, co wpłynie negatywnie na czas ich regeneracji wiosną.

żurawki i żuraweczki
Żurawka ‚Champagne’

Zastosowanie żurawek i żuraweczek

Żurawki i żuraweczki stanowią przepiękną ozdobę rabat, murków kwiatowych, ogrodów skalnych. Doskonale prezentują się zarówno posadzone pojedynczo jak i w niewielkich grupach. Żurawki i żuraweczki nadają się również do uprawy w donicach. Bardzo ładnie wyglądają posadzone wśród bergenii, tiarellii, paproci, brunner, traw ozdobnych.

1 KOMENTARZ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here