Obrazkowate – obrazki do ogrodu

0
5674

ObrazkiDo rodzaju Arum- obrazki należy ok. 26 gatunków, występujących w strefie klimatu umiarkowanego Europy i Azji środkowej. Obrazki należą do rodziny obrazkowate (Araceae), do tej samej, co znane anturium, filodendron, skrzydłokwiat itd. Obrazkowate odznaczają się ciekawą budową kwiatów. Kwiatostanem jest kolba, zbudowana z kwiatów żeńskich, znajdujących się w dolnej części i kwiatów męskich umieszczonych wyżej. Kolba otoczona jest pochwą kwiatową, barwy seledynowo- zielonej (Arizema amurska) lub kremowej (obrazki włoskie), brązowo- bordowe w kremowe pasy (Arizema). U ‚palczychy’ (Sauromatum venosum) kremowa, wyjątkowo długa, w czerwone cętki. Bardzo ciekawa kolorystyka sprawia iż obrazki warto uprawiać w ogrodzie lub w pojemnikach.

Kwiaty zapylane są przez owady, a dokładnie muchy. Zwabione niestety niezbyt przyjemnym zapachem. Owady ześlizgują się do wnętrza pochwy (kwiat jest tak zbudowany, że muchy zostają tam uwięzione), dopiero po zapyleniu mogą się wydostać. Po przekwitnięciu kwiatów tworzą się kuliste owoce (przypominają kolbę kukurydzy) po dojrzeniu brązowo- czekolaObrazkidowe, czerwone lub pomarańczowe. Stanowią mocny akcent na rabacie. Istotną rolę w biologii rozrodczej obrazków odgrywa termogeneza. Jest to bardzo ciekawy proces w świecie roślin (spotykana u zwierząt stałocieplnych), prowadzący do wytwarzania ciepła. Wzrost temperatury kwiatostanu notowany jest kilkakrotnie- tuż przed kwitnieniem i w trakcie. Mechanizm ten ma na celu zwiększenie ulatniania się związków zapachowych i przyciągnięcie owadów. Temperatura kwiatów męskich i kolby wzrasta o 15- 25 stopni powyżej temperatury otoczenia. Temperatura wnętrza pochwy jest wyższa o 1- 3 stopni.

Gatunki obrazków uprawiane w gruncie

Obrazki plamiste (A. maculatum), gatunek występujący w Polsce w wilgotnych lasach, zaroślach na stanowisku zacienionym, podlegają ścisłej ochronie. Tworzą duże strzałkowate liście pokryte brązowymi lub ciemno zielonymi plamami. Kwiatostanem jest żółta kolba. Otoczona pochwą dł. 15 cm w kolorze seledynowym. Kwitnie na przełomie kwietnia i maja, owoce błyszczące, soczyście czerwone. Zaraz po kwitnieniu liście zamierają.

Obrazki alpejskie (A. cylindraceum), występują w południowej części Polski, również pod ochroną. Liście są strzałkowate, jednolicie zielone, latem zamierają. Gatunek ten kwitnie pod koniec kwietnia i w maju. Kwiaty maja wysokość do 30 cm. Pochwa kwiatowa kremowo- zielona.

Obrazki włoskie (A. italicum), są najbardziej dekoracyjne z pośród uprawianych u nas gatunków. Liście są błyszczące, ciemno zielone, z wyraźnymi białymi żyłkami. Szczególnie atrakcyjne są odmiany ‚Pictum’ i ‚Marmonatum’ z bardzo jasnym marmurkowym rysunkiem. Kwiaty pojawiają się w maju i czerwcu, a po kwitnieniu tworzą się kuliste owoce, które w miarę dojrzewania czerwienieją.

ObrazkiDo roślin z rodziny obrazkowatych, dobrze zimujących w południowej części Polski należą niektóre gatunki Arizemy. Kolorystyka i budowa kwiatów jest bardzo zróżnicowana. Kolor pochwy w zależności od odmiany może być bordowy ‚Sikokianum’, zielony ‚Graffiti’, różowy ‚Nepenthioides’, zwykle jednak dodatkowo centkowany lub paskowany. Kwitnienie przypada na maj i czerwiec. Następnie bulwa główna zamiera tworząc ozdobną kolbę, z boku wytwarza nowe, młode bulwy. Rosną dobrze w podłożu wilgotnym (ale nie z zalegającą wodą), próchnicznym, zacienionym np. w ogrodach leśnych. Nadając zakątkowi tajemniczy trochę baśniowy charakter.

Obrazki -uprawa i pielęgnacja

Obrazki dobrze jest uprawiać na stanowiskach pół-cienistych. Wymagają pod uprawę gleb przepuszczalnych, próchnicznych i zawsze wilgotnych,Obrazki o odczynie zasadowym. Wymienione gatunki obrazków dość dobrze znoszą zimę w naszym klimacie, ale w czasie mroźnych, bezśnieżnych zim, warto je zasypać kompostem i zabezpieczyć gałązkami świerkowymi. Obrazki na słabszych glebach wymagają nawożenia nawozem wieloskładnikowym (wiosna) lub rozsypania wokół rośliny kompostu. W czasie dużych upałów i suszy rośliny należy regularnie podlewać i zraszać. Rozmnażanie obrazków może odbywać się w dwojaki sposób: jesienią do doniczek z próchniczną, przepuszczalną glebą wysiewamy nasiona– wschody następują wiosną lub na przedwiośniu dzielimy bulwy, przenosząc je na miejsce stałe.

Zastosowanie obrazków

Obrazkowate swą oryginalną budową przyciągają uwagę, nie można przejść koło nich obojętnie. Mogą być zastosowane do nasadzeń pod drzewami, krzewami, przy zbiornikach wodnych. Pojawiające się wczesną wiosną dekoracyjne liście dobrze komponują się z roślinami cebulowymi m.in. hiacyntami, śnieżyczkami. Wzorzyste liście obrazków włoskich mają zastosowanie w bukieciarstwie. Przed sprowadzeniem do Europy ziemniaków zawierające skrobię bulwy były suszone, tarte i dodawane do mąki używanej do wypieku chleba.

Obrazki