Chwasty w ogrodzie są przekleństwem każdego ogrodnika. Rośliny te są świetnie przystosowane do środowiska, w którym żyją i radzą sobie nawet w niesprzyjających warunkach. Chwasty mają silne korzenie i rozłogi, wytwarzają też mnóstwo nasion, aby szybko się rozmnażać. Niektóre z nich powodują rozprzestrzenianie się chorób i szkodników roślin. Chwasty konkurują z roślinami ozdobnymi w naszych ogrodach, pozbawiając je przestrzeni, światła i składników odżywczych. Istnieją jednak sposoby na to, aby skutecznie zwalczać chwasty w ogrodzie i zminimalizować ilość czasu na plewienie.

Jak usunąć chwasty w ogrodziechwasty

Chwasty w ogrodzie należy konsekwentnie zwalczać, aby nie stały się one uciążliwe, nie kwitły i nie rozsiewały się dając kolejne pokolenia pokrywające coraz większe powierzchnie. Pozbywając się ich musimy pamiętać, aby robić to dokładnie, usuwając je w całości. W ten sposób zapobiegamy ich odrodzeniu. Często pozostawiony drobny fragment korzenia czy rozłogów sprawia, że problem pojawia się na nowo. Systematyczność jest bardzo ważna w walce z chwastami w ogrodzie. Zaniechanie usuwania chwastów może doprowadzić do utraty naszych cennych gatunków roślin ozdobnych czy użytkowych np. warzyw. Chwasty najlepiej usuwać, gdy mają kilka centymetrów, gdyż wtedy ich korzenie nie są jeszcze zbyt długie i rozgałęzione. Warto zwrócić uwagę na to, aby gleba nie była zbyt sucha lub zbyt mokra, to znacznie ułatwi nam pracę.

Ręczne usuwanie chwastów

Ręczne usuwanie chwastów bywa żmudne i pracochłonne. Jednak wybierając ten sposób walki z nimi mamy pewność, że działamy ekologicznie, nie szkodzimy naszym roślinom i nie zatruwamy gleby. Usuwając chwasty ręcznie dbamy o to, by wyrywać je w całości. Najlepiej, aby ziemia była lekko wilgotna, gdyż zbyt mokra lub sucha znacznie utrudni nam pracę. Ważne jest, żeby wyrywanych chwastów nie wyrzucać na kompostownik, ponieważ w ten sposób ponownie wniesiemy je do ogrodu.  Do ręcznego usuwania chwastów przydadzą się nam z pewnością narzędzia ułatwiające pracę: motyczka, małe grabki, podkładki pod kolana, rękawice ochronne.

Chemiczne usuwanie chwastów

Chemiczne usuwanie chwastów polega na zastosowaniu oprysku herbicydem. Jest to skuteczny i radykalny sposób, jednak nie jest ekologiczny. Herbicydy to środki chemiczne do niszczenia chwastów. Większość z nich to herbicydy selektywne, zwalczające określone grupy roślin. Jeżeli dopiero planujemy założenie ogrodu, możemy użyć herbicydów nieselektywnych, które niszczą wszystkie rośliny. Przy chemicznym usuwaniu chwastów należy zachować szczególną ostrożność. Trzeba unikać bezpośredniego kontaktu i stosować się do wszelkich zaleceń i instrukcji określonych przez producenta. Jeżeli środki chemiczne zostaną użyte w zbyt dużej dawce, niewłaściwej fazie rozwoju rośliny, nieodpowiednich warunkach atmosferycznych, uprawiane przez nas gatunki mogą zostać uszkodzone, a sam oprysk może nie być wystarczająco skuteczny. Chemiczne usuwanie chwastów może negatywnie wpływać na glebę, a także zmniejszać bioróżnorodność środowiska. Dlatego ze względów ekologicznych powinniśmy najpierw skorzystać z innych metod, a chemiczne usuwanie chwastów potraktować jako ostateczność, kiedy wszystkie inne środki zawiodą.

chwasty

Naturalna walka z chwastami

Istnieją także naturalne sposoby walki z chwastami. Jednym z nich jest wykorzystanie octu. Używamy czystego octu lub rozcieńczamy go z wodą w proporcjach 2:1. Do mieszanki można też dodać nieznaczną ilość płynu do mycia naczyń, co zwiększa przyczepność. Jest to dobra, naturalna metoda walki z chwastami, jednak nie działa wybiórczo. Dokonując oprysku musimy uważać, aby nie objąć zasięgiem tego czego nie chcemy wyeliminować. Najlepiej jest wybrać słoneczny, bezwietrzny dzień. Mieszankę nakładamy na chwasty przy użyciu starego pędzla lub opryskujemy wykorzystując butelkę po płynie do mycia szyb. Czasem zdarza się, że oprysk trzeba powtórzyć. Do naturalnej walki z chwastami wykorzystuje się również gorącą wodę, roztwory mydła i detergentów, zużyty olej jadalny. Niszczą one strukturę liści, oklejają je, co zaburza procesy fizjologiczne i sprawia, że roślina-chwast zamiera. Chwastów można się także pozbyć przy użyciu cukru i popiołu drzewnego, które uszkadzają wilgotne liście chwastów.

Zapobieganie chwastom

Należy zapobiegać pojawieniu się chwastów, aby uniknąć prawdziwej inwazji. Ogród będzie łatwy w utrzymaniu, jeżeli chwasty nie będą miały warunków do rozwoju. Ich wzrostowi sprzyja odsłonięta, spulchniona gleba. Odsłonięte powierzchnie można płytko przekopać, co usunie młode siewki chwastów i zapobiegnie ich rozprzestrzenianiu. Świetnym rozwiązaniem jest także okrycie ich np. rozdrobnioną korą lub posadzenie roślin okrywowych, które wypełnią wolne miejsce. Z całą pewnością lepiej jest zapobiegać chwastom niż je zwalczać.

Obsadzenie -profilaktyka przeciw chwastom

Naturalnym sposobem na zapobieganie chwastom jest obsadzenie wolnych przestrzeni roślinami okrywowymi, płożącymi, zadarniającymi. Są one niezwykle ozdobne, gdyż tworzą piękne, kolorowe dywany. Zahamują one rozwój chwastów, a dodatkowo będą wspaniałą dekoracją ogrodu. Na rynku mamy bogatą ofertę bylin, które idealnie nadają się jako profilaktyka przeciw chwastom -do obsadzeń: barwinki, floksy, bodziszki, lawendy, rojniki, rozchodniki. Należy dobrać je odpowiednio do podłoża, stanowiska. Im więcej miejsca wypełnimy roślinami ozdobnymi, tym mniej przestrzeni pozostanie dla chwastów.

chwasty
Gęste obsadzenie roślinami ozdobnymi zabiera miejsce dla chwastów

Ściółkowanie -mulczowanie

Ściółkowanie jest skutecznym sposobem na walkę z chwastami. Po tym zabiegu pielenie i przekopywanie stają się zbędne. Ściółkowanie polega na przykryciu ziemi warstwą nieprzepuszczalnego dla światła materiału, co doprowadza do zniszczenia chwastów. W tym celu można wykorzystać ściółkę organiczną: kora, igliwie, zrębki drewniane. Musimy się jednak upewnić, że pochodzi ona z pewnego źródła i nie zawiera nasion chwastów. Po położeniu ściółkę należy systematycznie uzupełniać, ponieważ jej spodnia warstwa rozkłada się i zamienia w próchnicę. Ściółki nieorganiczne to: tektura, kartony oraz włóknina. Po jej rozłożeniu przykrywamy ją korą, żwirem lub drobnymi kamieniami, gdyż zapobiega to przesuwaniu się włókniny, a dodatkowo całość wygląda bardziej estetycznie i naturalnie. Ściółkę najlepiej rozłożyć wiosną. Powinna mieć ona grubość minimum 5-10 cm. Ściółka nie tylko zapobiega chwastom, ale także utrzymuje wilgotność gleby, zapewnia jej zdrowotność, chroni przed erozją, mrozem, nadmiernym ogrzewaniem, a także wzbogaca podłoże w próchnicę.