W ogrodzie pojawiają się różne gatunki chwastów. Są to rośliny silne, radzące sobie nawet w bardzo niesprzyjających warunkach. Gatunki chwastów różnią się między sobą budową, sposobem rozmnażania się, długością życia. Umiejętność rozpoznawania chwastów jest bardzo przydatna w ich skutecznym zwalczaniu. W ogrodzie pojawiają się zarówno gatunki chwastów jednorocznych jak i wieloletnich. Więcej na temat chwastów można przeczytać tutaj.

Rodzaje chwastów jednorocznych -gatunki chwastów

  • Chwastnica jednostronna -należy do rodzaju chwastów prosowatych. Jest to trawa jednoroczna, pojawiająca się wiosną lub wczesnym latem. Źdźbła są wzniesione i silnie rozgałęzione, a liście szerokie, zielone o pofalowanych, szorstkich łodygach. Tworzy bujne dobrze rozkrzewione kępy. Szybko się rozrasta, a dodatkowo jest to gatunek bardzo 'żarłoczny'(ogromne zapotrzebowanie na składniki odżywcze) i w wysokim stopniu samopylny.
  • Maruna nadmorska -jest to chwast jednoroczny, który często zimuje i dorasta do 1 m wysokości. Łodyga jest wzniesiona, bruzdowana i rozgałęziona w połowie wysokości. Nitkowate, zielone liście nadają całości delikatnego wyglądu. Wytwarza płaskie, białe kwiaty z żółtym środkiem. Nasiona tego rodzaju chwastu są
    gatunki chwastów
    Palusznik nitkowaty -chwast jednoroczny

    przenoszone przez wiatr i bardzo długo potrafią zachowywać swoją żywotność. Jest to bardzo szkodliwy chwast, ze względu na intensywny rozwój, łatwość rozprzestrzeniania się, pobieranie dużych ilości wody i składników pokarmowych z podłoża. Marunę nadmorską łatwo jest pomylić z rumianami i rumiankami.

  • Palusznik nitkowaty -wytwarza liczne, zielone, leżące lub podnoszące się źdźbła. Jest to chwast jednoroczny dorastający do ok. 50 cm wysokości. Wytwarza owalne, białe ziarniaki, które kiełkują tam, gdzie upadną.
  • Rdest ptasi -osiąga do 60 cm wysokości i jest koliście rozesłany. Liście są owalne, wydłużone, zielone z szarym odcieniem. Kwiaty umieszczone są w kątach liści, zrośnięte do połowy, a na brzegach różowe lub białe. Jedna roślina potrafi wytworzyć 125-200 nasion. Rdest ptasi należy do rodzaju chwastów jednorocznych. Jest światłolubny i odporny na zadeptywanie.

Rodzaje chwastów wieloletnich

  • Perz właściwy -jest to wieloletni rodzaj chwastu, który potrafi dorastać do 150 cm wysokości. Jego liście są płaskie, szorstkie na górnej stronie, zielone. Korzeń tworzy długie, podziemne rozłogi, poziomo pełzające. Nawet mały fragment rozłogów wystarczy do rozmnażania wegetatywnego. Dodatkowo są one bardzo odporne na susze i mrozy. Żywe i martwe kłącza perzu wytwarzają substancje chemiczne, które potrafią zaszkodzić innym gatunkom. Jest to roślina żywicielska dla szkodników oraz gospodarz grzybów chorobotwórczych.
  • Mlecz polny -ma charakterystyczne, zielone liście o wciętych brzegach, ułożone w rozetę. W momencie kwitnienia wytwarza żółte kwiaty wabiące owady. Owoce tego chwastu wyposażone są w aparat lotny, co umożliwia rozsiewanie się nasion na znaczne odległości. Łatwo się rozprzestrzenia przez rozsiewanie i podczas zabiegów uprawnych, dzięki pąkom przybyszowym na korzeniach i rozdrobnionym rozłogom. Jest to rodzaj chwastu wieloletniego. Osiąga wysokość nawet do 150 cm.
  • Gwiazdnica pospolita – to jeden z rodzaju chwastów wieloletnich pojawiający się w naszych ogrodach. Jest to niska roślina o rozesłanych łodygach, które tworzą gęste kępy. Liście są drobne, jajowate i ostro zakończone. Białe, niepozorne kwiatki pojawiają się na szczytach łodyg przez cały rok, nawet zimą, jeżeli nie ma ostrych mrozów. Jest więc praktycznie niezniszczalna, a na dodatek charakteryzuje się szybkim rozwojem.
  • Mniszek pospolity -jest to rodzaj chwastu o krótkiej, praktycznie niewidocznej łodydze. Liście są zielone, lancetowate, silnie powcinane i tworzą przyziemną rozetę. Wytwarza żółte kwiaty, które następnie zmieniają się w puszyste kule. Nasiona są roznoszone przez wiatr na duże odległości, a ich żywotność określa się na ok. 2 lata. Mniszek pospolity jest rośliną wieloletnią.