Kaktusy w ogrodzie

0
4906
Kaktusy w ogrodzie

Kaktusy w ogrodzieKaktusy w ogrodzie można podzielić na dwie grupy:

mrozoodporne, to kaktusy, które znoszą znaczne spadki temperatury nawet do -30 stopni, ale muszą być na zimę w suchym podłożu.

zimoodporne, to te rośliny, które znoszą warunki naszej kapryśnej zimy bez zabezpieczeń, chociaż będą wdzięczne za minimum opieki (daszek).

Do pierwszej grupy kaktusów należy większość odmian Ehinocereus: E. rechenbachii, E.triglochidiatus, itd. Do drugiej należą odmiany Escobarii tj. E. missourensis, E. vivipara, E. organensis. Odmian stanowiskowych w obydwu grupach jest dużo, można stworzyć pokaźna kolekcje. Kaktusy w ogrodzie pomogą nam stworzyć w nim niezwykły zakątek i wprowadzą do niego nieco egzotyki.

Uprawa kaktusów zimujących w ogrodzie
Kaktusy w ogrodzie

Uprawiając kaktusy zimujące w ogrodzie najważniejszy jest wybór właściwej lokalizacji dla nich. Najlepsze będzie stanowisko maksymalnie nasłonecznione i osłonięte od silnych, mroźnych północnych i wschodnich wiatrów. Idealne jest miejsce przy ścianach budynków (strona południowa), skarpy otaczające np. tarasy. Zaletą takiego stanowiska jest to, że w ciągu całego roku panuje tam nieco wyższa temperatura przeciętna niż na otwartych przestrzeniach. Wynika to zarówno z ochrony przed wiatrami jak i ciepła, które promieniuje od ściany. To wszystko sprzyja uprawie kaktusów zimujących w ogrodzie. Ale musimy pamiętać o usytuowaniu skalniaka tak, aby systemy odprowadzające wodę (rynny dachowe) nie były zlokalizowane w pobliżu, grozi to zbyt wysoką wilgotnością podłoża w okresie jesiennym i zimowym, co nie jest pożądane, jeżeli chodzi o kaktusy zimujące w ogrodzie.

Możemy równieżKaktusy do ogrodu posadzić nasze kaktusy w kamienne koryta ustawione w nasłonecznionym i zacisznym miejscu. Przy odrobinie fantazji mogą stanowić ciekawy akcent naszego ogrodu. Najczęściej nasz ogródek skalny przybiera postać rabaty połączonej ze skarpą obłożonej kamieniami. Należy pamiętać, aby nie był on położony na otwartej przestrzeni, gdzie silny wiatr źle wpływa na warunki termiczne. (W czasie wiosennych przymrozków i jednoczesnym występowaniu wiatrów możemy stracić wszystkie nowe przyrosty). Jeżeli nie mamy ogrodu możemy nasze kaktusy posadzić w korytkach kwiatowych umieszczonych na balkonach od strony południowej.

Kaktusy w ogrodzie -właściwe podłoże

Po wybraniu właściwej lokalizacji przygotowujemy podłoże pod uprawę kaktusów. Najpierw wysypujemy warstwę drenażu, jej grubość  zależy od przepuszczalności lokalnego gruntu, najlepiej 20- 30 cm. Do tego celu możemy użyć gruzu ceglanego (po remontach), żwiru. Następnie układamy duże kamienie, odłamki skalne. Wykorzystujemy różne odmiany piaskowca lub granit najmniej przydatnym jest wapień, który pod wpływem warunków klimatycznych lasuje się tracąc swoje właściwości. Luki między kamieniami uzupełniamy żyznym, ale bardzo przepuszczalnym podłożem z dodatkiem drobnego żwiru lub tłucznia ceglanego. Dla roślin wymagających Ph 6 dodajemy trochę tłucznia wapiennego (EchinoKaktusy w ogrodziecereus, Escobaria). Niektórzy polecają dodać do podłoża popiół ze spalonego drewna, węgla drzewnego. Ma to za zadanie wprowadzić naturalny potas. Wpływa on na zdrowy rozwój, podczas zimy wzmacnia odporność tkanek na nadmiar wilgoci. Na wierzch dajemy jeszcze 3- 5 cm żwiru, zapewnia to dopływ powietrza do korzeni, chroni przed zastojem wody w okolicy szyjki korzeniowej.

Wróćmy do kaktusów zimujących w ogrodzie o dużych korzeniach, warto zastanowić się nad zadaszeniem na zimę (daszek z szyby), należy kamienie położyć  tak, aby jesienią (z reguły do połowy września), kiedy temperatura spada poniżej zera i spodziewamy się deszczu łatwo można było oprzeć na nich np. stare okno lub płytę poliwęglanową. Raczej nie zaleca się „namiotów” z folii rozpiętej na listewkach, pierwsza zawierucha zostawi je w strzępach.Kaktusy w ogrodzie

Zabiegi pielęgnacyjne, jeżeli chodzi o kaktusy zimujące w ogrodzie, ograniczają się do plewienia (najlepiej pęsetą) i usuwania przekwitłych kwiatów i starych owoców. Wkrótce po rozpoczęciu wegetacji zasilamy kaktusy nawozem- mała ilość azotu! Więcej potasu i fosforu. Podlewamy sporadycznie. Kaktusy zimujące w ogrodzie mają zdolność pobierania wody z mgły i porannej rosy, jeśli jest taka potrzeba podlewamy raczej konewką, a nie wężem pod ciśnieniem.

Ujemna temperatura w okresie spoczynku (zima) inicjuje wytwarzanie pąków kwiatowych. Bez wyraźnego spadku temperatury kaktusy nie będą kwitły. Jeżeli chodzi o szkodniki to największe zagrożenie jest ze strony ślimaków. Uwielbiają one młode pączki i potrafią w jedną noc mocno uszkodzić kaktusy w naszym ogrodzie. Należy usuwać przekwitłe kwiaty gdyż zostawienie ich na roślinie może skutkować rozwojem chorób bakteryjnych i grzybowych.

Kaktusy w ogrodzie
Gliwice 2014- kolekcja kaktusów mrozoodpornych