Rośliny w naszym ogrodzie należy okryć i zabezpieczyć przed nadejściem mrozów. Okrycia na zimę wymagają rośliny, które nie są w pełni mrozoodporne. Najczęściej pochodzą one z cieplejszych stref klimatycznych. Potrzebują one ochrony na zimę przed skrajnie niskimi temperaturami. Istnieją różne sposoby na okrywanie roślin na zimę.

Kiedy okryć rośliny na zimę 

Termin zakładania zimowych osłon nie jest ściśle określony. Zależy  on głownie od przebiegu zjawisk atmosferycznych oraz spadków temperatur. Ogólnie przyjmuje się, że rośliny okrywa się na zimę, gdy temperatura spadnie poniżej -3 /-5 st C i utrzymuje się tak przez minimum 5 dni. Dodatkowo w prognozach nie zapowiada się ciepłych, słonecznych dni. Zbyt wczesne okrycie grozi uduszeniem się roślin.  Przy wyższej temperaturze i dodatkowym okryciu narażone są one  na rozregulowanie procesów życiowych i śmierć po nadejściu silnych mrozów. Ponadto zbyt wczesne przykrycie systemu korzeniowego np. warstwą kory stwarza dogodne środowisko do budowania gniazd przez gryzonie i niektóre szkodniki. Duża ilości opadów i wysoka temperatura zwiększają ryzyko gnicia, które może wywołać choroby grzybowe.

Czym okrywać rośliny na zimę

Do okrywania pędów roślin na zimę można wykorzystać różne materiały. Podstawową ich cechą musi być paro przepuszczalność (NIE WOLNO UŻYWAĆ FOLI) przy jednoczesnych dobrych właściwościach izolacyjnych. Najczęściej używa się białej agrowłókniny sprzedawanej w sklepach, którą kilkukrotnie owija się pędy roślin i związuje sznurkiem w celu zabezpieczenia przed wiatrami. Bardzo dobrym materiałem jest juta, która doskonale izoluje przed wiatrami, rzadziej używa się tektury lub mat słomianych, które sprawiają trochę kłopotu zarówno przy zakładaniu jak i zdejmowaniu osłon.

Dla roślin o płaskim lub płożącym pokroju można użyć gałązek roślin iglastych np. thuji, świerka pospolitego, cyprysika, które kładziemy płasko wbijając ich pędy do ziemi. Do zabezpieczenia systemu korzeniowego roślin używamy materiału, który izoluje, ale nie rozkłada się zbyt szybko i nie fermentuje (grozi to powstawaniem czynników chorobotwórczych). Najczęściej używa się do okrywania roślin na zimę mielonej kory sosnowej lub kompostu, ewentualnie dobrze wysuszonych liści. Materiał ten rozsypujemy równomiernie w okolicach systemu korzeniowego na grubość  10-15cm.