Rojniki to podstawa każdego skalniaka

0
2934
Rojniki

Rojniki obok rozchodników są symbolem ogrodów skalnych. Swą popularność rojniki zawdzięczają nie tylko urodzie dekoracyjnych w ciągu całego roku rozetek, ale również łatwej uprawie i niewielkim wymaganiom oraz całkowitej mrozoodporności. Ciągłe zainteresowanie rojnikami spowodowało iż powstało wiele odmian różniących się między sobą wielkością, kształtem i barwą rozetek. Kwitnienie i jego termin nie ma wielkiego Rojnikizróżnicowania nie stanowi ono atutu rośliny. Wszystkie rojniki powinny rosnąć w pełnym słońcu. Jeżeli chodzi o podłoże nie są wymagające, ważne aby nie było zbyt wilgotne (bez zastoisk wody,zwłaszcza zimą), najlepiej żwirowo-gliniaste o odczynie obojętnym. W lukach między kamieniami i szczelinach suchych murków znajdą dla siebie dobre miejsce i stworzą okazałe poduchowate kolonie. Rojniki nie chorują, nie są atakowane przez szkodniki.

Gatunki rojnika

  • Rojnik pajęczynowaty -gatunek o jasnozielonych rozetach średnicy 1-3cm. Liście łopatkowate osnute srebrzystą nitką.
  • Rojnik ogrodowy -pod tą nazwą kryją się liczne mieszańce. Różnią się wielkością i barwą rozet np.’Rubin’ czerwone rozety; oraz kształtem listków np. zwinięte w rurkę odmiana ‚Oddit’.
  • Rojnik murowy-gatunek występujący w wielu odmianach, rozety duże barwy zielono szaro -czerwonawej razem z kwiatostanem dorasta do wysokości 50cm.
  • Rojnik orzęsiony-dekoracyjna roślina występująca w wielu odmianach.Liście na brzegach tego gatunku są orzęsione-stąd nazwa.

Rojniki nadają się do uprawy w pojemnikach na balkonie i tarasie w sąsiedztwie innych roślin np. skalnic czy też rozchodników. Sadzimy je w dużych grupach, wówczas możemy się przekonać ile piękna drzemie w tych niewielkich roślinach.