Rozchodnik to wieloletnia roślina, która jest niezwykle trwała i stanowi ozdobę ogrodu przez cały sezon. Dekoracyjne, grube, mięsiste liście byliny zachwycają kształtem i kolorystyką. Ich barwa w zależności od odmiany może być jasnozielona, szaro-zielona lub purpurowa. Na przełomie lata i jesieni pojawiają się dodatkowo urocze, gwiazdkowate kwiaty, które zebrane są w okazałe baldachy. Późne kwitnienie sprawia, że rozchodniki fantastycznie wypełniają pustoszejący już ogród, wprowadzając do niego nieco życia i koloru. Dodatkowym atutem rozchodnika są jego niewielkie wymagania uprawowe. Rozchodnik to idealna bylina na skalniaki i rabaty, a także obwódki i zielone dachy. Doskonale prezentuje się zarówno posadzony pojedynczo jak i w większych grupach, tworząc efektowne, barwne plamy.

Rozchodnik 'Class Act' w pełni rozkwitu
Rozchodnik 'Class Act’ w pełni rozkwitu

Rozchodnik -ciekawe odmiany warte polecenia

Na rynku dostępnych jest wiele atrakcyjnych odmian rozchodnika. Urzekają one różnorodnością kształtów, obfitym kwitnieniem oraz kolorystyką. Wyróżniamy rozchodniki niskie, tworzące urocze, barwne dywany oraz wyższe o dużych liściach i wyprostowanym pokroju. Odmiany niskie świetnie sprawdzą się na skalniakach, natomiast wyższe będą piękną ozdobą rabat i obwódek.

Rozchodniki wysokie -nowe, polecane odmiany

Spośród nowych odmian godny polecenia jest rozchodnik ’Thunderhead’, dorastający do 65 cm wysokości. Posiada on duże, błyszczące liście, których kolor zmienia się w trakcie sezonu od karmelowego do ciemnofioletowego. Dodatkową ozdobą tej odmiany są ogromne, zaokrąglone, purpurowo-fioletowe kwiatostany. Niezwykle atrakcyjny jest także odmiana ’Class Act’ o szaro-zielonych liściach, które stanowią fantastyczne tło dla wyrazistych, bordowo-różowych kwiatów. Odmiana ta osiąga 40-45 cm wysokości, jest bardzo zwarta i wyrazista. Rozchodnik ’Dark Magic’ z kolei dorasta do około 30 cm wysokości. Jego ozdobę stanowią fioletowo-czarne, błyszczące liście i ciemno różowe kwiaty. Odmianą wartą polecenia jest również rozchodnik Seduction 'Green Yellow’ o oliwkowo-zielonych liściach i żółtych kwiatach, osiągająca 30-40 cm. Wszystkie z wymienionych wyżej odmian charakteryzują się dodatkowo sztywnymi, wyprostowanymi pędami, które nie pokładają się pod ciężarem ich okazałych kwiatostanów.

Rozchodnik karpacki 'Thunderhead'
Rozchodnik karpacki 'Thunderhead’
Rozchodnik 'Autumn Charm' -początek kwitnienia
Rozchodnik 'Autumn Charm’ -początek kwitnienia

Rozchodniki pstro-listne

Do ciekawych odmian należy także rozchodnik ’Autumn Charm’ (’Lajos’)  o dużych kwiatostanach, które najpierw są kremowe, a później różowieją. Dodatkową ozdobą tej odmiany są duże, oliwkowo zielone liście z kremowymi brzegami.

 

Rozchodnik 'Autumn Charm' -pełnia rozkwitu
Rozchodnik 'Autumn Charm’ -pełnia rozkwitu

Rozchodniki wysokie -stare, sprawdzone odmiany

Spośród starszych odmian na szczególną uwagę zasługuje rozchodnik ’Matrona’ o dużych, purpurowo-oliwkowych liściach i różowych kwiatach, osiągający 40-60 cm wysokości. Sprawdzoną odmianą jest także ’Munstead Dark Red’. Rozchodnik ten dorasta do około 50 cm wysokości, wytwarzając piękne, oliwkowo-zielone liście i różowe kwiaty, które w końcowej fazie kwitnienia stają się czerwone. Do sprawdzonych odmian zaliczyć można również ’Autumn Joy’ o sztywnych, wyprostowanych pędach wysokości do 60 cm, zwieńczonych płaskimi kwiatostanami o różowej barwie.

Rozchodnik 'Autumn Joy'
Rozchodnik 'Autumn Joy’

Rozchodniki niskie -odmiany godne polecenia

Jeżeli chodzi o niskie rozchodniki to niezawodną i godną polecenia odmianą  jest rozchodnik ’Voodoo’ (10-15 cm wysokości), której liście zmieniają barwę od oliwkowej do krwisto czerwonej. Dodatkowo rozchodnik zdobią wyraziste, czerwone kwiaty. Do niskich odmian należy także rozchodnik niebieski ’Sachalin’ osiągający 10 cm wysokości. Szaro-niebieskie liście tej odmiany fantastycznie komponują się z

Rozchodnik niebieski 'Sachalin'
Rozchodnik niebieski 'Sachalin’

piękną, różową barwą kwiatów. Jesienią ulistnienie nabiera intensywnej, czerwono-pomarańczowej barwy. Odmiana ’Lidakense’ rozchodnika naskalnego (15-25 cm) posiada intensywnie różowe kwiaty, które pięknie prezentują się na tle niebieskawych liści. Rozchodnik ’Amber Red’ dorasta do 30 cm wysokości, a jego ozdobę stanowią mięsiste, niebiesko-fioletowe liście i ciemno różowe kwiatostany.

Rozchodnik 'Amber Red'
Rozchodnik 'Amber Red’

Uprawa i pielęgnacja rozchodników

Uprawa i pielęgnacja rozchodników jest niezwykle prosta. Rośliny te są niewymagające i odporne na zaniedbania. Niskie odmiany rozchodników doskonale znoszą susze, silne mrozy i jałowe gleby nie tracąc przy tym w ogóle urody i siły wzrostu. Te wyższe z kolei potrzebują nieco żyźniejszego podłoża. Wystarczy im aby gleba do uprawy była przeciętnie zasobna w próchnicę. Rozchodniki preferują stanowiska mocno nasłonecznione. Posadzone na odpowiednim miejscu pięknie się wybarwiają i zakwitną naprawdę obficie. Do uprawy rozchodników najlepsza będzie gleba lekka i przepuszczalna -piaszczysta. Dla bujniejszego wzrostu wyższych odmian można zastosować wolno działający nawóz wieloskładnikowy w umiarkowanych dawkach. Zarówno wysokie jak i niskie odmiany bardzo dobrze znoszą suszę, jednak te wyższe zdecydowanie lepiej rosną na glebie lekko wilgotnej przesychającej tylko od czasu do czasu.

Rozchodnik karpacki 'Thunderhead'
Rozchodnik karpacki 'Thunderhead’

Rozmnażanie rozchodników

Rozmnażanie rozchodników jest bardzo proste. Wiosną i latem można wykonać sadzonkowanie pędów. Z rośliny matecznej odcinamy pędy boczne, które nie wytworzyły kwiatów. Zwracamy uwagę na to, aby posiadały one co najmniej trzy węzły liściowe. Odcinamy końcówkę sadzonki i usuwamy najniższą parę liści. Przycięte pędy rozchodnika umieszczamy w skrzynkach pod osłonami (folią lub szkłem) i regularnie podlewamy. W ciągu kilku tygodni powinny się one dobrze ukorzenić, wówczas przesadzamy je do osobnych doniczek i uszczykujemy ich wierzchołki. Innym sposobem na rozmnażanie rozchodników jest podział karpy, który najlepiej jest zrobić na przełomie kwietnia-maja lub sierpnia-września. Wykopujemy bryłę korzeniową, którą należy umyć i podzielić za pomocą ostrego noża lub sekatora. Możliwe jest także rozmnażanie niektórych rozchodników z nasion, które wysiewamy wiosną. Należy przy tym pamiętać, że barwne odmiany mogą stracić przy tym sposobie rozmnażania część cech typowych dla rośliny matecznej, z której pobierane są nasiona, dlatego zdecydowanie lepiej skorzystać z wegetatywnych sposobów rozmnażania (sadzonkowanie i podział).