Sasanki – puchate piękności

0
2283

Sasanki - puchate pięknościSasanki to jedne z najpiękniejszych bylin. Całe otulone delikatnym puchem są roślinami pełnymi uroku i delikatności. Sasanki należą do rodziny jaskrowatych. W naturze występują na górskich łąkach, stanowiskach suchych w Europie i Śr. Azji.Byliny te tworzą kępy, które w czasie kwitnienia mają wys. 10-20 cm. Podczas zawiązywania nasion pędy wydłużają się i dorastają do 40 cm. Podczas kwitnienia rozeta liści jest niewielka, pozwala na wyeksponowanie kwiatów. Pierzaste liście silnie powcinane wyglądem przypominają nać marchwi lub pietruszki. Pokryte są gęsto włoskami nadającymi aksamitny połysk.

Kwiaty rozwijają się od połowy marca w cieplejszych rejonach kraju. Przez całą wiosnę stopniowo pojawiają się nowe pąki,  dzięki czemu okres kwitnienia jest bardzo długi. Podczas chłodniejszej wiosny i na terenach wysokogórskich kończy się dopiero na początku czerwca. Jeden pęd zakończony jest jednym kwiatem średnicy zwykle 6-8 cm. Po kwitnieniu tworzą się srebrzyście owłosione owocostany. Puszyste Sasanki - puchate pięknościkule są ozdobą przez kilka tygodni. Niektóre egzemplarze powtarzają kwitnienie w sierpniu, ale wtedy pojawiają się nieliczne kwiaty.

Kwiaty w kształcie dzwonków mogą być pojedyncze lub pełne,możemy spotkać nietypowe okazy
o kwiatach w różnych odcieniach fioletu, czerwieni np.’Rubra’ i białych np.’Alba’, o płatkach postrzępionych np.’Papageno’. Przykładem odmiany o pełnych śnieżnobiałych  kwiatach  jest ‚Polka’-dzieło wybitnego hodowcy E. Radziula. Sasanki kojarzą się zwykle z kolorem fioletowym, ponieważ większość gatunków (także ogrodowe mieszańce ) ma kwiaty właśnie w tej barwie. Okazy o kwiatach białych są krótkowieczne i zamierają w ogrodzie wcześniej niż wszystkie barwne odmiany. Niektórzy twierdzą, że to formy o uszkodzonych genach.

Uprawa sasanki

W ogrodach uprawiane najczęściej są krzyżówki sasanki zwyczajnej i otwartej (Pusatilla vulgaris\Pusatilla patens) zwanej potocznie ogrodową.  Ich wielkość zależy od warunków środowiska oraz sposobu uprawy.Sasanki Odpowiednim stanowiskiem dla sasanek będzie słoneczna i tylko nieco ocieniona rabata, ponieważ rośliny te potrzebują dużej ilości światła do
rozwoju. Gleba pod uprawę sasanki powinna być lekka, przepuszczalna o odczynie zasadowym. Zdarzają się sytuacje, kiedy sasanki dobrze rozwijają się w kwaśnym podłożu, np; samosiew w okolicach gatunków iglastych. Najgorzej znoszą ciężkie i wilgotne gleby oraz mocno zacienione stanowiska. Dorosłe egzemplarze świetnie tolerują suszę dzięki głęboko sięgającemu i dobrze rozwiniętemu systemowi korzeniowemu.

Rozmnażanie sasanki

Rozmnażanie sasanki

Sasanka ginie najdalej po pięciu latach od posadzenia w stałym miejscu w ogrodzie. Dlatego kolekcje sasanek trzeba systematycznie odnawiać. Sasanki najlepiej rozmnażać z nasion. Zbiera się je , gdy łatwo oddzielają się od koszyczka. Wysiewa w drugiej połowie lipca (siewki są wrażliwe na letnie upały). Rośliny kiełkują po 4-6 tygodniach. Wiosną następnego roku siewki sasanki trzeba rozpikować na miejsce stałe. Większość roślin zakwita za rok na wiosnę. Podczas pierwszego kwitnienia sasanki mają najczęściej po pięć kwiatów, ale gdy się rozrosną mają ich kilkadziesiąt (rekordzista nawet dwieście). Należy pamiętać, że rośliny rozmnażane z nasion  nie powtarzają cech rośliny matecznej. Zatem zbierając nasiona z kwitnących na

biało egzemplarzy, część będzie kwitła na biało, reszta na fioletowo. Rozmnażanie sasanki przez podział jest ryzykowne, po podzieleniu rośliny chorują , trudno się przyjmują.

Zastosowanie sasanki

Sasanki możemy zastosować, sadząc je na rabatach kwiatowych w większych ogrodach skalnych. Ładnie wyglądają posadzone w dużej grupie.Właśnie tak najczęściej rosną w swoim naturalnym środowisku. Kolorowe kwiaty sasanki będą efektownie kontrastować z ciemną zielenią iglaków lub innych roślin wiecznie zielonych. Sasanki można sadzić w sąsiedztwie roślin cebulowych: hiacyntów, szafirków czy krokusów, a także z niskimi trawami ozdobnymi takimi jak kostrzewy. Sasanki to rośliny pełne uroku, więc warto zastosować je w swoim ogrodzie.Zastosowanie sasanki