Szklarnia w ogrodzie

0
4757

Szklarnia w ogrodzie to perfekcyjne miejsce dla Szklarnia w ogrodzieuprawy roślin, niezależnie od pogody i pory roku. Szklarnia w ogrodzie pozwala na powiększenie asortymentu roślinnego oraz dostarcza odpowiednich warunków do krzewienia i przechowywania zimą wrażliwych, delikatniejszych roślin. Na prawidłowy rozwój roślin wpływa głownie ogrzewanie, ale również znaczącą rolę odgrywa jakość oświetlenia, wilgotność, wentylacja, nawodnienie i czystość.

Tworzenie szklarni w ogrodzie

Na rynku dostępnych jest wiele typów szklarni różniących się pod względem konstrukcji i formy. Zawierają się w tym obiekty wolnostojące oraz w formie przybudówki domów mieszkalnych. Tworząc szklarnię powinniśmy wszystko dokładnie przemyśleć i zaplanować. Konstrukcje najczęściej są wykonane z drewna lub metalu. Drewno przejawia się jednak większą atrakcyjnością od metalu i jest w niewielkim stopniu cieplejszym materiałem, łatwiejszym do renowacji. Łatwiej jest też zainstalować półki. Jednak samo w sobie jest trudniejsza w montażu, ponieważ stal i aluminium są przede wszystkim lżejsze.

Metalowe framugi są z kolei węższe niż drewniane, dzięki temu mamy możliwość włożenia w nie większych szyb, czego rezultatem jest większe przenikanie światła. Ze względu na rzucanie cienia należy unikać tworzenia szklarni w ogrodzie w obrębie drzew oraz budynków, unikamy też miejsc wystawionych bezpośrednio na działanie wiatru, ponieważ może to wpływać na utratę ciepła i światła. Szklarnia powinna mieć również łatwy dostęp do wody oraz zasilania. Jeśli chcemy by posiadała jedną ocienioną stronę i jedną słoneczną powinniśmy ustawić ją od strony wschodniej. Jednakże, jeśli chcesz by była bezpośrednio nasłoneczniona z każdej strony, należy obrócić konstrukcję o 90o w kierunku południowym.

Dlatego tworząc szklarnię w ogrodzie powinniśmy przede wszystkim odpowiedzieć na kilka zasadniczych pytań:

W jakim celu chcemy założyć szklarnię? Do uprawy, przezimowania roślin doniczkowych?
Dla jakich roślin chcemy by była przeznaczona?
Czy planujemy stałą konstrukcję, czy tymczasową?
Jak duża powinna być szklarnia?
Z jakiego materiału wykonana? Z czego chcemy wykonać konstrukcję, pokrycie dachowe, drzwi, okna?
Jaki chcemy kształt i wygląd? Jaka wysokość ścianek? Ile planujemy okien? Czy decydujemy się na drzwi przesuwne,
lub otwierane na zawiasach?
Czy szklarnia powinna być ogrzewana?
Czy istnieje możliwość doprowadzenia wody do szklarni?
Czy istnieje możliwość doprowadzenia prądu do szklarni?
Czy życzysz sobie pomocy fachowców przy montażu?

 

 Szklarnia w ogrodzie -odpowiednie warunki w szklarni

ogrzewanieprzez większość roku słońce wystarczająco ogrzewa szklarnię. Jednak w trakcie zimy ogrzewanie jest równie potrzebne, dlatego należy dostarczyć dodatkowego ciepła. Aby zapewnić odpowiednie warunki w szklarni należy zainstalować grzejnik szklarniowy, który dodatkowo zwiększy wilgoć w szklarni.

wilgotność -w okresie szczególnych upałów często konieczne jest zwiększenie wilgotności powietrza w szklarni dla optymalnego rozwoju roślin. Najprostszym sposobem jest stawianie doniczek na mokrym podłożu lub wilgotnej agrowłókninie. Szklarnia w ogrodzieMożna też zraszać szyby szklarni lub stawiać płaskie naczynia i tace z wodą bezpośrednio na gruncie. W ten sposób stworzymy odpowiednie warunki w szklarni, jeżeli chodzi o wilgotność.

ocienienie -podczas upałów konieczne jest także cieniowanie szklarni. Można w tym celu stosować specjalne zasłony. Tańszym rozwiązaniem jest bielenie szyb wapnem ogrodniczym dostępnym w centrach ogrodniczych. Warstwą wapna spryskujemy środkową część dachu, ponieważ rzucany cień będzie kolejno przysłaniał poszczególne fragmenty szklarni, a rośliny nie będą narażone na nagłą zmianę warunków świetlnych.

Warunki jakie musi spełniać szklarnia

wentylacja -jest konieczna by zapobiec przegrzaniu powietrza w szklarni oraz by zachować optymalną cyrkulację powietrza, a w ten sposób zapewnić odpowiednie warunki.

– czystość -warto utrzymać szklarnię w czystości. Pomaga to zapobiegać powstawaniu drobnoustrojów chorobotwórczych i chroni przed szkodnikami. Regularne Szklarnia w ogrodzieusuwanie obumarłych liści i szczątek roślin ze szklarni powinno się wykonywać co najmniej raz w miesiącu. Utrzymanie szyb w czystości jest również bardzo ważne, ponieważ ma to wpływ na dostęp światła niezbędny dla rozwoju roślin. Do czyszczenia używaj tylko wody bez środków chemicznych, ponieważ czyszcząc szyby wewnątrz parujące pod wpływem wysokiej temperatury detergenty niosą ryzyko negatywnego wpływu na nasze uprawy. Jeśli brud jest bardzo zakorzeniony i szyby są bardzo zaniedbane można dodać do wody octu, ponieważ jest także skutecznym odkamieniaczem.

nawodnienie -upewnij się, że twoje rośliny otrzymują odpowiednią ilość wody, oraz czy gorące otoczenie nie powoduje wzmożonej utraty wilgoci. Chcąc utrzymać odpowiednie warunki w szklarni należy kontrolować poziom wilgoci. Co ważne podłoże z domieszką piasku utrzymują lepiej wilgoć od innych. W chłodne pochmurne dni rośliny nie potrzebują takiej ilości wody, jednak sprawdzaj regularnie stan podłoża.  Podczas podlewania należy unikać zraszania liści oraz zastoisk wody na powierzchni podłoża, ponieważ sprzyja to rozwojowi chorób grzybowych.

O czym warto pamiętać, chcąc utrzymać szklarnię w dobrej kondycji?Szklarnia w ogrodzie

1. Sprawdzaj czy wszystkie rynny i rury spustowe są sprawne.
2. Sprawdzaj metalowe framugi czy nie rdzewieją, jeśli to konieczne użyj
odrdzewiacza.
3. Sprawdzaj czy drewniane konstrukcje są w dobrej kondycji, zapobiegawczo impregnuj przed zimą.
4. Utrzymuj szyby w czystości.
5. Wymieniaj na bieżąco uszkodzone szyby.

Rodzaje szklarni ogrodowych

  • Szklarnia przyścienna

Zalety:
– idealna do upraw warzyw i ziół
– jest łatwa w montażu konstrukcja,
– nie zajmuje dużo miejsca w stosunku innych modeli,
– możliwość instalacji na balkonie czy tarasie
– łatwy i szybki dostęp, ponieważ znajduje się blisko domu
– łatwość montażu i demontażu
– nie wymaga stałego mocowania w gruncie

Wady:
– stosunkowo mniejszy dostęp światła
– mniejsza wentylacja i szybsze nagrzewanie, przez co istniej większe zagrożenie – rozwoju chorób grzybowych
– praca w szklarni mniej swobodna ze względu na mniejszą ilość miejsca

Szklarnia w ogrodzieSzklarnia w ogrodzie

 

Szklarnia w ogrodzie

 

 

 

 

 

 

 

 

  • Szklarnia typu pawilon

Zalety:
– maksymalne oświetlenie roślin z każdej strony,
– dobre przewietrzanie,
– efektowny wygląd,

Wady:– wymaga solidnego, stałego fundamentu oraz stabilnej, równej konstrukcji
– trudna w montażu
– wysoki koszt założenia
– zajmuje dużą powierzchnię w ogrodzie
– mocowana na stałe w gruncie
– konieczność uzdatniania podłoża co 1-2 lata

  • Klasyczna wolnostojąca

Zalety:
– możliwość uprawy większych roślin np.: pomidory, ogórki,
– praca nie wymaga schylania się,
– duże drzwi i okno dachowe zapewniają dobrą wymianę powietrza,

Wady:
– wymaga solidnego, stałego fundamentu oraz stabilnej, równej konstrukcji
– zajmuje dużą powierzchnię w ogrodzie
– mocowana na stałe w gruncie
– konieczność uzdatniania podłoża co 1-2 lata

INSPEKTY I TUNELE FOLIOWE

Jeśli nie mamy możliwości założenia szklarni, warto zastanowić się na instalacją inspektu. Jest to tańsze rozwiązanie, ułatwiające i przyspieszające hodowlę warzyw, ziół i kwiatów.Szklarnia w ogrodzie Inspekty i tunele foliowe są użyteczne do hartowania i ochrony roślin wiosną zanim minie ryzyko przymrozków. Jest to proste tymczasowe rozwiązanie dla wczesnych upraw. Nie zajmują dużo miejsca w ogrodzie. Przenośne inspekty są głównie stosowane w ogródkach warzywnych do ochrony przed zimnem roślin już rosnących, sadzonek i wrażliwych, świeżo przesadzonych roślin.

Najbardziej powszechnie stosuje się inspekty wykonane z metalowych framug, w które włożone są szklane szyby. Można też spotkać drewniane skrzynie z szklanym przykryte z wierzchu szybą. Wiele z nich jest na zawiasach, które można zaklinować kiedy hartujemy rośliny, ale należy uważać w wietrzne dni, ponieważ otwarte, narażone są na większe uszkodzenia szyb. Szkło jest lepsze dla stałych inspektów, z kolei tworzywo jest perfekcyjne tymczasowego okrycia uprawy i stosunkowo tanie. Na rynku jest dostępnych wiele rozwiązań ułatwiających wczesnowiosenne uprawy. Do wyboru są konstrukcje w kształcie tunelu, w kształcie namiotu, z podwójnego szkła lub tworzywa. Wybierając, zastanówmy się przede wszystkim jakie rośliny chcemy uprawiać.

Źródło fotografii:

Centrum Dystrybucji i Logistyki MILLENNIUM Sp. z o.o.
ul. Grzybowska 80/82
00-844 Warszawa
Czytaj także:  Hartowanie sadzonek