Trawa pampasowa

Trawa pampasowa to wieloletnia trawa ozdobna o pięknych, niezwykle dekoracyjnych kwiatostanach. Każdy kto chodź raz się z nią zetknął pewnie wyobraził sobie piękne, kwitnące, pampasowe fontanny we własnym ogrodzie. Jeśli podjął się uprawy trawy pampasowej z myślą, że będzie bezproblemowa to szybko się rozczarował.

Uprawa trawy pampasowej

Trawa pampasowa jest gatunkiem wymagającym trochę więcej uwagi, jeżeli chodzi o uprawę, ze względu na trudności w przezimowaniu. W trakcie wzrostu trawa pampasowa nie sprawia żadnych problemów. Do uprawy potrzebujemy umiarkowanie wilgotnego podłoża (lepiej suchego niż za mokrego). Ważne jest także nawożenie oparte na stałym dostarczaniu nawozu mineralnego w płynie w okresie od wiosny (po rozpoczęciu wegetacji ) do połowy lata. Najodpowiedniejsze będzie stanowisko słoneczne. Ogólnie do uprawy trawy pampasowej wybieramy miejsce osłonięte od silnych wiatrów. Może być ono otoczone dużymi roślinami iglastymi lub znajdować się pod murem o wystawie południowo-zachodniej lub południowej. Zależnie od warunków glebowych jakie mamy w ogrodzie, różny będzie sposób przygotowania gleby.

Uprawa na glebach przepuszczalnych i piaszczystych

Uprawiając trawę pampasową na glebach przepuszczalnych i piaszczystych wykopujemy dół głębokością sięgający przepuszczalnej warstwy gleby i wypełniamy go mieszanką gleby rodzimej (50%, torfu odkwaszonego (20%), kompostu (20%) i piasku lub korzystniej keramzytu (10%). Przygotowana mieszanka powinna nie tylko wypełniać wykopany dół, ale też tworzyć kopczyk, który będzie odprowadzał nadmiar wody na boki w trakcie roztopów śniegu lub intensywnych opadów.Trawa pampasowa

Uprawa na glebach ciężkich, gliniastych

Jeżeli uprawiamy trawę pampasową na glebach, na których występują warstwy nieprzepuszczalne np. gliny (objawem jest dłuższy zastój wody np. po ulewach), konieczne jest wykonanie drenażu na dnie dołu. Jego grubość powinna wynosić co najmniej 20cm, a jego skład obejmować przed wszystkim gruby żwir lub drobne otoczaki. Drenaż w wypadku gleb ciężkich i gliniastych będzie służył do magazynowania nadmiaru wody, która zanim wsiąknie nie będzie narażała korzeni rośliny na gnicie. Pozostałe czynności wykonujemy jak w przypadku gleb przepuszczalnych, z tą różnicą, że do mieszanki nie używamy gleby rodzimej, jeśli przeważa w niej glina. Zamiast niej można zwiększyć proporcje torfu i kompostu oraz piasku . W takim przypadku ilość mieszanka powinna zawierać ok. 30% piasku.

trawa pampasowa

Trawa pampasowa -odpowiednie zimowanie

Zimowanie trawy pampasowej polega na związaniu u góry wszystkich liści i pędów, które w okresie jesiennym są już pozasychane (operację wykonujemy po przymrozkach przed nadejściem mrozów). Okolice karpy obsypujemy 40cm warstwą suchych liści, które gromadzimy jesienią w suchym, przewiewnym miejscu tak aby nie ulegały gniciu lub fermentacji. Ważne jest, aby na czas okrywania były suche i lekkie. Wiosną odgarniamy liście, a pędy z liśćmi odcinamy około 20cm na ziemią. Jest to najlepszy sposób na zimowanie trawy pampasowej.

Trawa pompasowa