Trejaże i bramki ogrodowe – jakie rośliny wybrać na podpory

0
6421

Wysokość trejażu zależy przede wszystkim od jego przeznaczenia, czyli od rodzaju pnączy, dla których ma być podporą. Zbudowany z ramy i wypełniającej jej kraty jest prostą formą podpierania roślin. Trejaże oraz bramki można zamocować do ściany budynku, ustawić jako niezależną konstrukcję lub stosować jako wypełnienie pergoli czy altany. Atrakcyjnie zaprojektowany trejaż sam w sobie może stanowić ozdobę i nie trzeba go wtedy w pełni przysłaniać roślinami.

Bramki to konstrukcje podpierające, składające się z dwóch słupków i poprzeczki łukowato wygięta konstrukcja. Stosowana jest przy wejściach na posesję lub jako połączenie wnętrz ogrodowych.

trejaże i bramki ogrodowe
Bramka ogrodowa

Trejaże i bramki ogrodowe -dobór roślin

trejaże i bramki ogrodowe

  • Gatunki wykorzystujące do wspinaczki organy czepne takie jak np.: wąsy, wymagają cienkich prętów, kratek lub linek, wokół których mogą się owijać, posiadają je np.: powojnik, winorośl, kobea.
  • Niektóre pnącza wytwarzają przylgi lub korzonki czepne, za pomocą których mocno kotwiczą się do podłoża. Są to prawdziwi mistrzowie wspinaczki po murach. Zaliczamy do nich: bluszcze, winobluszcze, hortensją pnącą oraz milin.
  • Istnieją wreszcie pnącza, które nie wytwarzają dodatkowych organów. Wędrują one w górę owijając się wokół podpór, które muszą być solidne. Nie posiadają ich wisteria i wiciokrzew .
  • Dodatkowym atutem doboru rośliny do ogrodu może być jej zapach. Do najbardziej pachnących gatunków należą: wiciokrzew pomorski `Serotina`, `Graham Thomas`, wiciokrzew przewierceń, wiciokrzew japoński `Hall`s Prolifie`, wiciokrzew Heckrotta, winorośl pachnąca, powojnik południowy `Powirott`a`, `Goldflame`, powojnik jesienny `Rubromarginata`. Warto więc tymi roślinami okryć miejsca w których często przechodzimy lub przebywamy.

Bibliografia:

  1. Parzymies, Ogród dla zapracowanych, Wydawnictwo Działkowiec Sp. z.o.o, Warszawa 2006
  2. Kasińska, A. Sieniawaka – Kuras, Architektura krajobrazu dla każdego, Wyd. KaBe, Warszawa, 2006

Źródło fotografi: www.zielonyogrodek.plhttp://jagram.com.pl/