Wiele gatunków roślin dzięki zdolnościom przystosowawczym doskonale radzi sobie w „pionowych warunkach”. Mogą być one wykorzystywane do tworzenia zielonych ścian, które stają się coraz bardziej popularne. Zielone ściany zwiększają powierzchnię uprawną w niewielkich ogrodach. Są też wykorzystywane jago element dekoracyjny w pomieszczeniach, a także na zewnątrz. Stworzenie zielonej ściany nie jest skomplikowane i możemy spróbować zaaranżować ją samodzielnie.
Zielone ściany -montaż
Dla tych, którzy zmagają się z brakiem przestrzeni, a wciąż chcieliby podziwiać piękno roślin i kwiatów, rozwiązaniem jest założenie zielonej ściany. Możemy tutaj wyróżnić metody montażu:
- Kieszenie – są wystarczająco głębokie by uprawiać w nich sałatę, szpinak, kwiaty, zioła, pomidory lub truskawki
- Doniczki – zawieszone na ścianie lub ogrodzeniu w ogrodzie
- Ścienne płytki dla roślin – tzw. Planter Wall Tiles, system ściennych płytek ceramicznych z kieszeniami klejonych do ściany nowoczesny system, stosowany we wnętrzach, ale sprawdzi się również na osłoniętym tarasie
- Elementy pochodzące z recyklingu: butelki, rurki PCV wypełnione podłożem z domieszką nawozu dlugodziałającego. Mocowane jako doniczki przy niewielkim koszcie założenia, szybko są obrastane roślinami
Zielone ściany są często samodzielnymi ogrodami pionowymi przytwierdzonymi do wewnętrznej lub zewnętrznej ściany budynku. Rośliny otrzymują wodę i składniki odżywcze poprzez system pionowy, dzięki elektronicznemu systemowi dozującemu lub samodzielnie możemy nawozić rośliny, pamiętając, że powinniśmy to robić w miarę często w zależności od potrzeb i wymagań danej rośliny oraz ilości podłoża w jakiej się znajduje. Dzięki montażowi zielonej ściany zyskamy bardzo ciekawy element ozdobny w naszym domu lub ogrodzie.