Najczęściej spotykanym rodzajem trawnika w ogrodach przydomowych są trawniki dywanowe z idealnie zagęszczonej, żywo zielonej darni, która tworzy wspaniałą ogrodową „podłogę” podkreślającą urok roślin w tle, a jednocześnie sprawia, że ogrodowe wnętrze staje się bardzo przytulne i ciepłe. Niestety idealnego trawnika nie uzyskamy bez podstawowej wiedzy na temat warunków jakich potrzebuje taka trawa i sporego nakładu pracy, który musimy przewidzieć w swoim ogrodowym kalendarzu. Poniżej kilka porad, które pomogą nam uzyskać piękny, zielony trawnik.
ZAKŁADANIE TRAWNIKA
Projektując powierzchnię, którą przeznaczymy na trawnik, musimy pamiętać o kilku ważnych rzeczach. Przede wszystkim najlepiej stworzyć jedną, dużą murawę bez dzielenia jej na drobne części nasadzeniami lub innymi elementami małej architektury. Dzięki temu trawnik nie tylko będzie się prezentował najlepiej, ale także łatwiej będzie go pielęgnować (zwłaszcza kosić). Ponadto:
- Krawędzie murawy winny być łagodne, bez ostrych załamań i przewężeń, aby nie utrudniać koszenia.
- Unikajmy zakładania trawnika w pobliżu drzew i krzewów o płytkim systemie korzeniowym, gdyż konkurując o wodę i pokarm rośliny, sprawią, że trawa w ich pobliżu będzie np. mniej gęsta lub słabiej wybarwiona z braku azotu
- Trawnika nie zakładamy w miejscach zacienionych
- W przypadku gdy powierzchnia trawnika znajduje się przy murze, pniach drzew lub ścieżkach, należy zachować odpowiednią odległość, której nie obsiewamy trawą, aby ułatwić koszenie (przy pniach 20-30cm, przy murach i ścieżkach około 10cm)
- Zakładając trawnik w pobliżu oczka wodnego należy przyjąć spadek terenu w kierunku przeciwnym do brzegów zbiornika, aby woda opadowa nie wypłukiwała nawozów do stawiku, w którym żyją ryby.
Przygotowanie gleby pod zielony trawnik
Zabieg ten jest wieloetapowy i obejmuje:
- przygotowując glebę pod zielony trawnik oczyszczamy teren z resztek gruzu, kamieni, korzeni ewentualnie usuniętych drzew i krzewów, chwastów (skoszenie). Należy bezwzględnie usunąć rozłogi perzu, a w razie dużej jego ilości wskazane jest użycie herbicydu w celu chemicznego zniszczenia chwastu.
- zależnie od struktury gleby pod trawnik, wskazane może być dodanie do niej piasku lub gliny. Jeśli gleba jest ciężka i mokra rozsypujemy warstwę piasku. W przypadku zbyt przepuszczalnej gleby, materiałem uzupełniającym będzie dodatek gliny.
- jeśli gleba pod trawnik jest ciężka, gliniasta i nieprzepuszczalna, przed założeniem trawnika konieczne jest założenie odpowiedniego systemu drenującego.
- jeśli gleba jest uboga w materię organiczną, dodatkowo rozsypujemy warstwę dobrze rozłożonego kompostu lub obornika bądź torfu odkwaszonego
- przygotowując glebę pod trawnik przekopujemy ją na głębokość szpadla, mieszając dodane wcześniej składniki i rozgrabiamy powierzchnię bez rozbijania drobnych bryłek ziemi. Zabieg ten najlepiej wykonać jesienią
- wiosną następnego roku ponownie rozgrabiamy glebę wyrównując powierzchnię i rozbijając bryłki ziemi, przy okazji usuwamy resztki chwastów i napotkane zanieczyszczenia
Dobór nasion trawy
- zaopatrzmy się w mieszankę nasion na trawnik dywanowy. Pamiętajmy, że jest to inwestycja na lata i dobierając nasiona trawy nie warto tu oszczędzać kosztem jakości materiału siewnego. Nasiona trawy muszą być najlepszej jakości; odpowiednio wykształcone, zdrowe i żywotne
- ilość potrzebnych nasion określamy na podstawie powierzchni przyjmując optymalną ilość 3-4kg nasion na 100m2
- szybszym, ale dużo droższym sposobem na uzyskanie trawnika jest zakup tzw. trawy w rolkach, którą rozkładamy uzyskując ekspresowo równą, gęstą murawę, którą daje natychmiastowy efekt.
Termin siewu trawy
Najkorzystniejszym terminem siewu trawy jest okres późnego lata (sierpień/wrzesień) ze względu na wyrównane temperatury i zwiększoną wilgotność powietrza. Jednak nie wyklucza się tez zakładania trawnika wiosną, najlepiej po ostatnich przymrozkach (druga połowa maja).
Wysiewanie trawy
Trawę możemy wysiewać ręcznie, wyrzucając łukowo nasiona ręką na odległość 1-2m. Aby nie dopuścić do segregacji nasion (lżejsze nasiona spadają bliżej siejącego, cięższe dalej) siew wykonujemy metodą „na krzyż”. Przed siewem dzielimy przeznaczoną dawkę nasion na 2 równe części. Pierwszą część wysiewamy chodząc równoległymi pasami w jednym kierunki, drugą zaś, wysiewamy chodząc w kierunku poprzecznym względem poprzedniego. Zasadnicze znaczenie ma tu równomierne rozprowadzenie nasion, dlatego znacznie bardziej precyzyjną metodą jest siew przy użyciu prostych siewników dostępnych w sklepach. Po wysianiu nasion trawy należy je przykryć ziemią na głębokość 0,5 do 1cm. Można to zrobić np. za pomocą grabi jednak istnieje duże ryzyko, że nasiona się przemieszczą i będą nierównomiernie kiełkowały. Lepiej jest rozsypać warstwę gleby np. ziemi rodzimej, kompostowej lub torfu z piaskiem. Następnie powierzchnię przyszłego trawnika wałujemy lekkim wałem, który dociska nasiona do gleby zapobiegając ich przemieszczaniu przez wiatr.