Żółte i pomarańczowe byliny

0
58048

Żółte i pomarańczowe byliny niewątpliwie stanowią akcent, który rozjaśnia i ożywia najbardziej ponury zakątek. W połączeniu z roślinami o ciemniejszym zabarwieniu utworzą ciekawą kontrastową kompozycję. Nie mniej jednak umiejętne zestawienie bylin w żółtym i pomarańczowym kolorze sprawi, że ogród stanie się istnym odbiciem słońca lub w pochmurną pogodę jego genialnym substytutem.

Byliny o żółtych kwiatach

Nachyłek (Coreopsis) -to bylina nie wymagająca opieki i zupełnie mrozoodporna. Wyrastające ze szczytów pędów żółte kwiaty w promieniach słońca stają się zupełnym jego odbiciem. Tworzą bardzo trwały złocisty bukiet, ponieważ nieprzerwanie kwitnie od czerwca do samych przymrozków. W zależności od gatunku osiągają od 40 do 80 cm. Wyhodowano także odmiany miniaturowe, dorastające do 20 cm i ubogacone w kolorystyce.

 

żółte i pomarańczowe byliny
Wiesiołek wielkoowocowy

Wiesiołek wielkoowocowy (Oenothera macrocarpa) -jest byliną osiągającą wysokość 20 cm, której dolne części pędów pokładają się i są gęsto pokryte jasnozielonymi lancetowatymi liśćmi, dzięki czemu dokładnie maskuje powierzchnię na której się rozrasta. Od czerwca do września pojawiają się cytrynowo-żółte kwiaty o średnicy 10 cm.

Rudbekia (Rudbeckia) -jest letnią byliną o żółtych kwiatach, która w zależności od gatunku rozpoczyna kwitnienie w czerwcu (rudbekia lśniąca) lub w lipcu (rudbekia błyskotliwa i naga) a kończy dopiero we wrześniu lub październiku. Jej żółte płatki opromieniają środkową półkulistą tarczkę kwiatu, która może być zielonkawa (rudbekia naga i lśniąca) lub brunatna (rudbekia błyskotliwa). Gatunki różnią się też wysokością: najniższa z nich rudbekia błyskotliwa osiąga 60-70 cm, lśniąca dorasta do 150 cm, a obie przerasta rudbekia naga, gdyż sięga aż 2 m wysokości.

Krwawnik ogrodowy 'Moonshine’ (Achillea ‘Moonshine’) -jest krewniaczką krwawników występujących pospolicie, jednak różni się od nich pięknymi, żółtymi kwiatami. Bylina ta osiąga około 60 cm wysokości , a sztywne pędy tworzą wzniesiony pokrój rośliny. Pojedyncze kwiatuszki zebrane są w dużych, płaskich baldachogronach, które zachwycają swą urodą od czerwca do października.

Tojeść (Lysimachia) -długowieczna bylina, która co roku od czerwca do sierpnia obficie zakwita, wytwarzając żółte kwiaty, rozwijające się niemal na całej długości łodygi. Wyróżniamy tu dwa gatunki: tojeść kropkowana o pędach wyprostowanych osiągających wysokość nawet do 1 m i tojeść rozesłana, której pędy ścielą się po ziemi i w czasie kwitnienia tworzą zwarte złociste kobierce.

Byliny o pomarańczowych kwiatach

 

Posłonek (Helianthemum) -bylina o lekkim i zwiewnym pokroju, występująca głównie w dwóch gatunkach, jako posłonek apeniński i pospolity. W wyniku ich skrzyżowania powstały odmiany o kwiatach różnokolorowych: żółtych lub pomarańczowych, a także białych, różowawych, czerwonych lub brązowawych, jednobarwne lub w środku z zaznaczonym akcentem. W budowie mogą być pojedyncze, czyli z jednym okółkiem płatków, lub pełne, gdy cały kwiat złożony jest z wielu płatków. W zależności od odmiany pojawiają się już w maju i mogą utrzymywać się nawet przez cztery miesiące.

Trytoma groniasta (Kniphofia uvaria) -jest niezwykłą byliną o egzotycznej urodzie, którą zawdzięcza bardzo oryginalnym kwiatostanom. Pojedyncze rurkowate kwiaty tworzą formę kłosowatego grona, które stopniowo rozkwita od dołu. Kwiaty byliny są w kolorze od żółtego do pomarańczowego i tworzą na długiej łodydze istną „płonącą pochodnię”.

Liliowiec ogrodowy (Hemerocallis hybrida) -jest byliną o „kwiatach jednego dnia”, a jednak zdobi ogród niezwykle długo, bo od maja aż do przymrozków. Dzieję się to tak, że roślina wytwarza wiele pąków kwiatowych, które zakwitają w różnym czasie, dzięki czemu nieprzerwanie kwitnie. Hodowcy postarali się o ogromną kolekcję odmian, które różnią się barwą i wielkością kwiatów, wysokością (od 30 do 120 cm) oraz obfitością kwitnienia. Wśród nich znajdują się również takie o kwiatach w pomarańczowym kolorze oraz jego odcieniach.