Pergola ogrodowa to konstrukcja z podwójnego szeregu słupów i wspartego na nich ażurowego zadaszenia. Mogą być one elementem wolnostojącym lub związanym ze ścianą budynku lub ogrodzeniem, tworząc osłonę. Pergola ogrodowa to piękny element dekoracyjny ogrodu, podtrzymuje rośliny pnące a na dodatek pięknie je eksponuje.
Pergola ogrodowa -budowa krok po kroku
Do budowy pergoli w ogrodzie potrzebne są następujące materiały: metalowe nasady fundamentowe, belki, impregnat do drewna, galwanizowane gwoździe i śruby, kratownica.
Potrzebne narzędzia do budowy pergoli: poziomica, sznurek i kołki taśma miernicza, piła do drewna, młotek, dłuto, śrubokręt.
- Wyznacz pozycję słupków w ogrodzie, w miejscu przewidzianym pod pergolę przy użyciu sznurka i kołków.
- Wbij nasady fundamentowe w wyznaczone miejsca, umieść w nich drewnianą kostkę, wbij końcówkę w ziemię. Zwróć uwagę, aby znalazły się prosto.
- W miejscu złączeń na belkach mocowanych do słupków zrób nacięcia, które ustabilizują położenie poszczególnych elementów pergoli. Można je wykonać dłutem i piłą, ale bardziej skomplikowane wymagają zastosowania specjalistycznego sprzętu.
- Połącz słupki z poprzeczkami za pomocą gwoździ tak, aby nacięcie ściśle objęło słupki.
- Połóż kratownice tak, aby leżały pomiędzy poprzeczkami na słupkach. Przymocuj je do słupka śrubami.
Przy budowie pergoli w ogrodzie warto pamiętać, że nasady fundamentowe powinny być wykonane z nierdzewnych stopów lub ocynkowane. W przeciwnym razie trzeba je chronić przed korozją W tym celu jeszcze przed montażem malujemy je środkami antykorozyjnymi do metalu (np.: Cynkal, Ferrodecor). Pergola, trejaż lub inne podpory dla roślin w ogrodzie powinny być usytuowane nie bliżej od ogrodzenia niż 1 metr, jeśli ich wysokość nie przekroczy 2 metry. Elementy wyższe muszą się znaleźć w odległości przynajmniej 2 metry od ogrodzenia.Jeśli drewno do budowy pergoli w ogrodzie nie było wcześniej impregnowane przez producenta wszystkie drewniane elementy należy zabezpieczyć przed butwieniem środkami do drewna. Impregnację najlepiej wykonać co najmniej dwa dni przed montażem.
Bibliografia:
- Parzymies, Ogród dla zapracowanych, Wydawnictwo Działkowiec Sp. z.o.o, Warszawa 2006
- Kasińska, A. Sieniawaka – Kuras, Architektura krajobrazu dla każdego, Wyd. KaBe, Warszawa, 2006
Źródło fotografii: http://jagram.com.pl/ – drewniana architektura ogrodowa