rojniki
Rozrośnięta poducha rojnika

Rojniki to rośliny skalne o pięknych, symetrycznych rozetach, tworzących zwarte kępki. Ozdobne są głównie z mięsistych liści, które u większości odmian zmieniają zabarwienie w ciągu roku. Od maja do sierpnia z gęstych poduch wyrastają pędy kwiatostanowe. Drobne, gwiazdkowate kwiaty nie stanowią jednak głównego atutu rośliny, gdyż uwagę przykuwają przede wszystkim pokaźne, barwne kępy rozet liściowych. Oprócz atrakcyjnego wyglądu rojniki ceni się za niezwykle małe wymagania uprawowe, czyniące je niezawodnymi roślinami do ogrodów skalnych. Rojniki szybko się rozrastają, tworząc rozległe skupiska, wypełniające wolne przestrzenie skalne. Idealne są do obsadzania żwirowych rabat, skalniaków i murków kwiatowych.

Odmiany rojników

Niezwykłym walorem rojników jest ich różnorodność. Na rynku pojawia się coraz więcej odmian tej byliny skalnej. Zachwycają one swoją barwą, kształtem, rozmiarami. Bogata oferta sprawia, że każdy może wybrać coś dla siebie. Odmiany rojników można ze sobą łączyć tworząc wspaniałe kompozycje o urozmaiconej kolorystyce i formie. Wśród setek odmian rojników można znaleźć zarówno miniatury o drobniutkich rozetkach, jak i giganty, których rozety sięgają nawet 20 cm średnicy.

Odmiany rojników o dużych rozetach

rojniki
Rojniki są bardzo różnorodną grupą roślin skalnych

Wśród rojników możemy wskazać odmiany, które wyróżniają się spośród innych wyjątkowo dużymi rozetami.

    • Rojnik ‚Voodoo’-bylina o pokaźnych rozetach średnicy 15-20 cm, dodatkowym jej walorem jest piękny oliwkowo-czerwony kolor liści.
    • Rojnik ‚Othello’- ten rojnik cechuje się rozetami średnicy 18-20 cm, atrakcyjny nie tylko ze względu na rozmiar, ale także intensywne, purpurowe zabarwienie.
    • Rojnik ‚Commander Hay’- wytwarza bardzo duże rozety o średnicy do 20 cm, liście dwubarwne, czerwono-zielone.

Odmiany rojników o małych rozetach

  • Rojnik ‚Rheinkiesel’- odmiana o niewielkich, zwartych rozetkach. Rozrastając się wytwarza liczne, drobne przyrosty. Centrum pokrywają srebrzyste włoski, które komponując się z różowawym zabarwieniem liści nadają całości uroku.
  • Rojnik pajęcznowaty ‚Minus’- wytwarza małe, kuliste rozety. Liście ciasno do siebie przylegają, a ich szczyty połączone są cienkimi, białymi włoskami, stąd nazwa gatunkowa.
  • Rojnik orzęsiony octopodes- bylina o niedużych, zwartych rozetkach, atrakcyjna ze względu na nietypowy sposób rozrastania się. Wytwarza długie stolony, na których pojawiają się nowe rozetki.
rojniki
Po lewej rojnik ‚Rheinkiessel’, w środku gigantyczny rojnik ‚Voodo’

Uprawa rojników

Rojniki są niezwykle cenione ze względu na łatwość uprawy, niewielkie wymagania i odporność na mrozy. Dzięki wodzie nagromadzonej w mięsistych liściach potrafią radzić sobie długi czas bez deszczu i podlewania. Rojniki świetnie nadają się na suche, słoneczne stanowiska. Nie mają też szczególnych wymagań glebowych. Można je bez problemu uprawiać na suchych, piaszczystych, żwirowych, kamienistych glebach. Dodatkowym atutem uprawy rojników jest to, że nie chorują i nie są atakowane przez szkodniki.

Rojniki o niewielkich wymaganiach

Większość rojników ma niewielkie wymagania, tak jak np. rojniki ogrodowe, pajęczynowate, rojniczek pospolity. Są one odporne na mrozy i bez problemu znoszą długie okresy suszy. Nie wymagają praktycznie żadnej pielęgnacji, dlatego jest to idealna propozycja dla amatorów, osób zapracowanych i początkujących.

Rojniki wymagające większej uwagi

rojniki
Niewielkie wymagania rojników można wykorzystać na wiele sposobów w ogrodzie

Nieliczne gatunki uprawiane w Polsce cechują się nieco większymi wymaganiami. Potrzebują bardzo przepuszczalnego podłoża, gdyż źle reagują na zastoje wody. Przygotowując, więc miejsce dla tych gatunków należy zadbać o dobry drenaż lub kamieniste podłoże, odprowadzające nadmiar wody. Ponadto nie wszystkie nadają się do uprawy w najzimniejszych rejonach kraju (Polska północno-wschodnia). Przykładami takich gatunków są : rojnik degenianum, rojnik orzęsiony oraz gatunek podobny do rojnika rozularia blada. Mimo swoich kaprysów są warte posadzenia, ponieważ odwdzięczają się nadzwyczajną urodą.

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here