Bodziszki

0
8874
Bodziszki

Już w średniowieczu zielarze polecali napary z bodziszka cuchnącego jako znakomite lekarstwo wzmacniające i poprawiające samopoczucie. Z całą pewnością w dobry nastrój wprowadzi nas widok bodziszków na rabatach, w ogródku skalnym, na obrzeżach krzewów pod drzewami. Bodziszki znakomicie pasują do współczesnych sposobów uprawy bylin ozdobnych, odznaczają się naturalnością, łatwą pielęgnacją i wszechstronnym bodziszkiprzeznaczeniem. Od wiosny do jesieni ozdobą bodziszków są bujne liście o pięknym kształcie. Głęboko klapowane, pokryte delikatnym, srebrzystym meszkiem. U wielu gatunków jesienią liście przebarwiają się na bordowo lub pomarańczowo przykładem może być bodziszek czerwony (G. sanguineum), bodziszek himalajski (G. himalayense), dostarczają w ten sposób koloru na coraz skromniej ubarwione rabaty.

Uprawa bodziszków

Tam, gdzie brakuje miejsca i niemożliwa jest uprawa bodziszków na grządkach, możemybodziszki sadzić je w donicach lub innych pojemnikach. Rozmaitość form liści, barwy kwiatów sprawiają, że niskie odmiany bodziszków (15 – 25 cm) mogą być uprawiane w kompozycji z trawami (np. piórkówką japońską „Hameln”), funkiami (np. „Captain Kirk”, „Orange Marmelade”). Na rabatach średnio wysokie i wysokie odmiany tych bylin (40 – 50 cm) tworzą kwieciste dywany wokół innych roślin ozdobnych (np. płomyków wiechowatych, które ogałacają się od dołu).

BodziszkiUprawiając najwyższe odmiany bodziszków, należy pamiętać (ok 70 cm), że potrzebują one wsparcia w postaci cienkich tyczek lub palików co zapobiega łamaniu się pędów zwłaszcza przy silnym wietrze lub po deszczu. Taką podporą mogą być również pędy róż rabatowych lub bylin o smukłych kwiatostanach (np. naparstnic, tojeści lub ostróżki).

Przed sadzeniem bodziszków musimy pamiętać o dokładnym odchwaszczeniu stanowiska. Późniejsze wyrywanie chwastów ze zwartej kępy jest niemal niemożliwe. Po posadzeniu bodziszków przestrzenie między roślinami ściółkujemy drobną korą drzew iglastych. Jeżeli chcemy szybko zagospodarować większą powierzchnię należy sadzić ok. 10 sztuk na metrze kwadratowym. Na początku lata, po przekwitnięciu, zwarte kępy bodziszków rozkładają się. Wtedy należy pędy przyciąć. Ten zabieg spowoduje bardzo zwarty rozrost roślin i ich powtórne, choć słabsze kwitnienie. Bodziszki to byliny łatwe w uprawie, o niewielkich wymaganiach.

Wymagania glebowe bodziszków

Te niskie, niekiedy ścielące się byliny o silnych, głębokich korzeniach nie mają wysokich Bodziszkiwymagań glebowych. Większość bodziszków doskonale rośnie na przeciętnych, umiarkowanie wilgotnych glebach, o odczynie zbliżonym do obojętnego. Jednak gdy bodziszkom zapewnimy lepsze podłoże odwdzięczą się szybkim wzrostem i piękniejszym wyglądem. Nieco bardziej żyznej gleby wymaga między innymi bodziszek wspaniały. Gatunki skalne (np. bodziszek popielaty) wymagają gleby przepuszczalnej, bez zastoisk wody i stanowiska słonecznego.

Rozmnażanie bodziszków

BodziszkiBodziszki możemy rozmnażać poprzez podział bryły korzeniowej starych rozrośniętych kęp co 2 – 3 lata. Na wiosnę wykopujemy roślinę, bryłę korzeniową dzielimy na mniejsze kawałki. Podziału możemy dokonać również wczesną jesienią po kwitnieniu. Gatunki bodziszków tworzące rozłogi rozmnażamy, dzieląc i odcinając pojedyncze pędy, natomiast te o głębokim, palowym systemie korzeniowym przez sadzonki korzeniowe, umieszczone pionowo w podłożu (bodziszek popielaty, czerwony).

Stanowisko dla bodziszków

Stanowisko słoneczne preferują bodziszki: wspaniały, popielaty, dalmatyński oraz czerwony. Słońce lub półcień to dobre stanowisko do uprawy bodziszka wielopłatkowego, Renarda czy himalajskiego. Z kolei bodziszek korzeniasty będzie dobrze rósł praktycznie w każdej części ogrodu, zarówno na stanowisku słonecznym jak i cienistym pod koronami drzew. Mogą rosnąć niemal w każdym zakątku ogrodu, są łatwe w uprawie i przez cały sezon wyglądają efektownie.

Bodziszki -zastosowanie

Bodziszki można zastosować na rabatach, wypełniając nimi luki w rabatach. Świetnie będą Bodziszkisię prezentowały wśród innych roślin. Bodziszki nadają się także jako rośliny dywanowe, tworzące gęsty kobierzec liści, w czasie kwitnienia ozdobiony barwnym deseniem kwiatów. Zwarte kępy bodziszka można zastosować wśród kamieni i typowej roślinności górskiej. Byliny te mogą być bez problemu uprawiane w donicach. Liście bodziszka korzeniastego (G. macrorrhizum) wydzielają przyjemny aromat odstraszający komary, mole i ślimaki.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here