Uprawa pelargonii w donicach

Aranżując taras warto pamiętać, że jest on przedłużeniem domu lub altany, dodatkowym pokojem w którym toczy się życie. Odpoczywamy na nim i spotykamy się z przyjaciółmi. Taras jest także łącznikiem między domem i ogrodem, dlatego powinien dobrze się z nimi komponować. Mamy kilka pomysłów na to jak zaaranżować taras, aby stał się on idealnym miejscem wypoczynku i kontaktu z przyrodą.

Aranżacja tarasu
Pelargonie

Jak urządzić taras?

UrzAranżacja tarasuądzając taras musimy ustalić jego wielkość, która jest zależna od potrzeb jego użytkowników. Optymalna powierzchnia dla swobodnego poruszania się czterech osób to minimum 12 m2. Granica tarasu powinna być wyraźnie zaznaczona. Jeśli znajduje się on w tej samej wysokości co ogród można dookoła tarasu założyć rabatę kwiatową, niski żywopłot lub posadzić rośliny obwódkowe. Chcąc dodatkowo go osłonić można zastosować kraty, po których będą się wspinać pnącza.

Aranżacja tarasu -rośliny tarasowe

Główną ozdobą tarasu są rośliny w pojemnikach. Mogą to być różnego rodzaju doniczki, skrzynie, czy misy. Należy starannie dobrać styl pojemników, żeby dobrze komponowały się z roślinami i otoczeniem (Styl w ogrodzie). O doborze roślin tarasowych w dużej mierze decyduje nasłonecznienie. Najlepsza jest wystawa południowo – wschodnia i południowo – zachodnia. Poradzą sobie również na wystawie południowej, jeśli w najgorętszych godzinach zapewnimy im zacienienie. Roślinami tarasowymi najczęściej wykorzystywanymi są: brugmansia, surfinia, pelargonia.

Aranżacja tarasu

Dobór gatunków i uprawa roślin tarasowych

  • Aby cieszyć się dekoracyjnym tarasem już wiosną warto w pojemnikach posadzić rośliny cebulowe. Po przekwitnięciu, gdy stracą swoje walory dekoracyjne, pojemniki po prostu przenosimy do innej części ogrodu.
  • Rośliny wieloletnie lepiej sadzić do pojemników Aranżacja tarasuwybudowanych
    na stałe lub do dużych donic. Pamiętajmy, że najlepiej dobierać gatunki wytrzymałe na niskie temperatury, tak aby mogły pozostać na zimę na zewnątrz.
  • Pamiętajmy także o uprawie pachnących roślin, takich jak wisteria, ty
    toń ozdobny czy jaśminowiec.
  • Oprócz ozdobnego pojemnika i pięknych roślin tarasowych na całość kompozycji ma wpływ także estetyczny wygląd ziemi. W miejscach gdzie jest widoczna warto ją przykryć warstwą żwiru, keramzytu, lub krążkiem z włókna kokosowego. Ponadto uchroni to przed nadmiernym parowaniem.
  • Wiszący koszyk może stanowić piękną kompozycję w miejscach, gdzie brakuje przestrzeni. Do jego zawieszenia wystarczy kawałek ściany lub belka. Do takiej kompozycji najlepiej dobrać gatunki o zwisających pędach.

 


Bibliografia:

  1. Parzymies, Ogród dla zapracowanych, Wydawnictwo Działkowiec Sp. z.o.o, Warszawa 2006

Źródło fotografii:
http://jagram.com.pl
http://albamar.pl

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here