Bez koralowy
Bez koralowy
Sambucus racemosa

W Polsce oprócz bzu czarnego rośnie jego krewniak – bez koralowy (Sambucus racemosa). Jest nieco mniejszy (dorasta do 3-4 m wysokości) i na pierwszy rzut oka trudny do odróżnienia od swego lepiej znanego kuzyna. Swą odmienność pokazuje w czasie kwitnienia. Kwiaty bzu koralowego pojawiają się już w kwietniu wraz z rozwojem liści. Są żółto-zielonkawe i zebrane w gęste wiechy o silnym, przyjemnym zapachu. Natomiast owoce bzu koralowego maja barwę czerwono-koralową, są niewielkie ale bardzo liczne, dojrzewają w czerwcu i lipcu. Stanowią cenny pokarm dla ptaków, nie są jadalne dla ludzi. Bez koralowy jest rośliną trującą. Połknięcie surowych owoców skutkuje bólami głowy, wymiotami i biegunką. Pestki zawierają kwas pruski.

Bez koralowy ‚Plumosa Aurea’

Cenną odmianą bzu koralowego jest „Plumosa Aurea”, ze względu na wytrzymałość, łatwość w uprawie, jak i niezwykłe walory ozdobne. Liście bzu koralowego ‚Plumosa Aurea’ są w kolorze złoto-żółtym, ostro piłkowane, stanowią największy atut tej rośliny. Utrzymują intensywny kolor do jesieni. ‚Plumosa Aurea’ idealnie prezentuje się jako soliter lub w kompozycjach kolorystycznych z roślinami o bordowo-czerwonym zabarwieniu (np: krzewuszką odm. „Minor Black” lub perukowcem podolskim „Royal Purple”) lub kwitnącymi na niebiesko (np: irysami bródkowymi, clematisami). ‚Plumosa Aurea’ to gatunek synantropijny, dlatego dobrze znosi warunki miejskie, zanieczyszczenia powietrza.

Uprawa bzu koralowego

Bez koralowyBez koralowy to wyjątkowo dekoracyjny, szybko rosnący krzew. Nie ma wygórowanych wymagań glebowych. Najodpowiedniejsze do uprawy jest stanowisko słoneczne lub tylko częściowo ocienione (zbyt ostre słońce może spowodować uszkodzenia na delikatnych listkach). Najlepiej uprawia się go na lekkich, piaszczysto-gliniastych, żyznych glebach. Na stanowiskach naturalnych podobnie jak bez czarny jest wskaźnikiem gleb bogatych w związki azotowe. Krzew nie wymaga specjalnych zabiegów pielęgnacyjnych. Wczesną wiosną (marzec) możemy przeprowadzić cięcie formujące lub odmładzające. Przycinamy wtedy wszystkie gałązki nad 4-5 pąkiem. Uzyskamy zwarty i gęsty krzew. Dwa razy w roku zasilamy bez koralowy nawozami zawierającymi azot i wapń (saletra wapniowa). Doskonale znosi suszę i jest w pełni mrozoodporny, strefa mrozoodporności 4a.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here