Skalnice

0
4922
Skalnice
Saxifraga purpurteppich

Skalnice to pięknie kwitnące rośliny. Znanych jest ponad 300 gatunków noszących łacińska nazwę Saxifraga, która oznacza ‚łamiąca skałę’ i wyjaśnia, jak skalnice zdobywają miejsce do życia na nieprzyjaznym, skalistym podłożu. Drobne korzenie skalnic wrastają w każdą najmniejsza szczelinę, a uformowane w rozety liście ściśle przylegają do skał i kamieni.

Liście i kwiaty roślin z botanicznego rodzaju Saxifraga przybierają różnorodne kształty. Typowy wygląd ma skalnica gronkowa (Saxifraga paniculata). Saxifraga cochlearis tworzy bardziej płaskie srebrzysto-zielone rozety. Jej liście przyozdobione są nalotem soli wapnia. Podobnie wyglądają drobniejsze liście mieszańcowej skalnicy Saxifraga x Kabschia. Jej pojedyncze rozety są bardzo małe, rosną gęsto obok siebie, tworząc małe poduszeczki. Saxifraga fortunei różni się wyglądem od większości skalnic. Ma duże, okrągłe,klapowane liście bordowe od spodu, na długich ogonkach.

Skalnice
Saxifraga arendsa

Saxifraga arendsa jest soczyście zielona, listki głęboko wycięte. Zebrane w luźne rozety, które rosnąc blisko jedna przy drugiej tworzą gęsty dywanik przypominający mech. Potrzebuje podłoża wilgotnego i próchnicznego, aby w pełni ukazać swoje piękno. Wśród skalnic znajdziemy rośliny o różnorodnie ukształtowanych drobnych lub dużych liściach. Są gatunki rosnące wśród nasłonecznionych, rozgrzanych kamieni. Inne najlepiej czują się w cieniu wyższych roślin.

Skalnice -uprawa i pielęgnacja

Łatwe w uprawie są najbardziej popularne gatunki skalnic z liśćmi ułożony

Skalnice
Saxifraga

mi w płaskie rozety. Przygotowanie podłoża nie wymaga wysiłku. Wystarczy im uboga, niemal jałowa gleba. Ziemię ogrodowa należy zmieszać z dużą ilością drobnego żwiru, gruzu ceglanego. Najlepszym miejscem dla tych skalnic jest podwyższona rabata, skalniak, gdzie rośliny znajdą podobne warunki do naturalnych. Niezwykłą ozdobą jest ‚królowa’ skalnic Saxifraga longifolia. Jej okazałe rozety mają średnicę 20 cm, kwiatostany wyrastają na wysokość ponad 50 cm. Jednak kwitnie ona dopiero po kilku latach.

Po przekwitnięciu zamiera również rozeta, ze środka której wyrastał pęd kwiatostanowy. Nie jest to spowodowane błędem w pielęgnacji ale naturalnym cyklem życiowym rośliny. Skalnic w zasadzie nie trzeba dokarmiać. W czasie suszy gatunki wilgociolubne (Saxifraga arendsa) wymagają podlewania, ale nie zalewania. Trzeba też w porę usunąć z nich chwasty, ponieważ odchwaszczanie mocno zarośniętych gęstych kęp kończy się zwykle ich dewastacją. Warto też co kilka lat dzielić rośliny w celu odmładzania, bo gdy zbytnio się zagęszczą, zaczynają obumierać od środka. Uwaga też na mrówki -chętnie zakładają w poduchach gniazda, jeśli się pojawią wykładamy trutkę. Saxifraga arendsa charakteryzuje się łatwą uprawą.Gleba wapienna, przepuszczalna, lekko wilgotna, półcień. W stale wilgotnym podłożu znosi większe nasłonecznienie. W kwietniu i maju ponad poduchy wyrastają cienkie, sprężyste pędy kwiatostanowe, w zależności od odmiany od 2- 10 cm. Na szczycie których mogą pojawiać się kwiaty w kolorach od białego (np. ‚Findling’), przez wszystkie odcienie różu do intensywnej czerwieni (np. ‚Harder Zweg’). Charakteryzuje się bardzo obfitym kwitnieniem, po tym okresie należy suche łodygi obciąć, aby nie szpeciły zielonych dywaników.

Zastosowanie skalnicy

Skalnice występują w bardzo wielu odmianach. Można je zastosować  do obsadzenia podwyższonych rabat, skalniaków, donic (np. ze szczepionymi na pniu wierzbami) jako obwódki i rośliny okrywowe oraz do skrzynek balkonowych.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here