Wiosenne kwiaty cebulowe

0
2508
Wiosenne kwiaty cebulowe

Wiosenne kwiaty cebulowe stanowią wspaniałą ozdobę ogrodów. Początek marca to czas, gdy w sklepy i centra handlowe zasypują nas pierwszymi wiosennymi kwiatami cebulowymi.  Bogaty asortyment pędzonych hiacyntów, narcyzów, czy tulipanów napawa wiosennym optymizmem, który z chęcią przynosimy do domów, mieszkań i biur. Wiosenne kwiaty cebulowe zachwycają kolorystyką i wspaniale ożywiają ogrodowe rabaty.

Uprawa roślin cebulowych w Europie sięga już starożytnego Rzymugdzie w ogrodach przy willach podmiejskich oraz założeniach pałacowych sadzono hiacynty (Hiacynhus sp.). Jednak rozkwit „kariery” uprawy tych roślin, głównie tulipanów (Tulipa sp.) nastąpił w XVI wieku, a na cebule kwiatów mogli pozwolić sobie tylko najzamożniejsi. Dziś mamy na rynku niesamowicie szeroki asortyment gatunków i odmian wykorzystywanych od małych aranżacji mieszkań po kilkuhektarowe nasadzenia dywanowe w parkach. Dlatego wiele z najbardziej znanych i atrakcyjnych kwiatów w naszych ogrodach  to rośliny cebulowe.  Szerokie i zróżnicowane grupy roślin, na stałe wpisują się w otaczający nas wiosenny krajobraz. Wiosenne kwiaty cebulowe mogą tworzyć przepiękne, barwne kompozycje.

Wiosenne kwiaty cebulowe -polecane gatunki

Wiosenne kwiaty cebulowe
Tulipany Kaufmanna odmiana „Johann Strauss”.

Tulipany i hiacynty to wiosenne kwiaty cebulowe powszechnie spotykane na wiosennych rabatach. Narcyzy, krokusy oraz przebiśniegi z kolei są zazwyczaj hodowane bardziej nieprzepisowo i mogą być naturalizowane w trawie. Male cebulki na przykład hiacyntów i cebulic często rośną w ogródkach skalnych oraz są wykorzystywane do tworzenia dywanów kwiatowych w wiosennych kolorach pod wyższe rośliny.

Ponieważ wiosenny rozkwit cebulek słabnie w lecie mogą być one skutecznie stosowane z krzewami liściastymi, które nie posiadają liści gdy  rośliny cebulowe wzrastają i kwitną. Wiosenne kwiaty cebuloweGatunki takie jak: tojad zimowy, przebiśniegi, krokusy, cebulice, śnieżniki, szafirki, żonkile są szczególnie zalecane dla obsadzenia rabatach z roślinami jednorocznymi oraz bylinami, ponieważ nie musza być przesadzane każdego roku ale mogą zostać nienaruszone przez  kilka lat, a rabata będzie dekoracyjna przez dłuższy okres, już od wczesnej wiosny.

Krokusy – to polecane wiosenne kwiaty cebulowe. Ich cebulki maja kształt lejka oraz kwiaty o kształcie długich rurek, zarówno jednobarwne jak i w paski, w kolorach zawierających biały, żółty i fioletowy.

Szachownica kostkowata – dzwonko-kształtne, kwiaty „w kratkę” pojawiające się wiosną. Zakres ich kolorów – od różowo-fioletowego do białego

Wiosenne kwiaty cebuloweŚnieżyczka przebiśnieg – Male białe kwiaty posiadające delikatne zielone znaczenia, pojawiają się na początku marca

Hiacyncik hiszpanski – cebulica dzwonkowata – Drobne, dzwonkowate kwiaty zebrane są po kilkanaście sztuk na pędzie dorastającym do 25-30 cm, kwitnie na przełomie maja i czerwca w odcieniach różowego, niebieskiego lub białego.

Narcyzy – trąbkowo lub kieliszkowo kształtne kwiaty, w kolorach od kremowych przez żółte do pomarańczowych z dodatkiem zmieszanych kolorów

Tulipany – ich cebulki produkują kielichowato-kształtne kwiaty na wiosnę. Kwiaty są bardzo zróżnicowane od pojedynczych , podwójnych , przez postrzępione po liliokształtne lub pełne.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here