Aranżacja przedogródka – wizytówka posesji, czyli przedogródek

0
7206
Aranżacja Przedogródka

Aranżując przedogródek warto pamiętać, że jest on wizytówką domu, dlatego powinien mieć reprezentacyjny charakter. Przedogródek to przestrzeń między budynkiem –częścią prywatną, a chodnikiem –częścią wspólną. Dobrze, żeby oddawał upodobania oraz charakter jego właścicieli. Ładna aranżacja przedogródka jest bardzo ważna. Jest to miejsce, w którym witamy naszych gości, dlatego warto o nie zadbać, by wyglądało doskonale. Ogródek powinien być zaaranżowany tak, by stanowił integralną część domu i ogrodu.

Aranżacja przedogródka -polecane rośliny

Rośliny do przedogródka trzeba dobrać z rozmysłem i starannie je skomponować. Często stosuje się niskie żywopłoty, które podkreślają linię ścieżki oraz pojedyncze wyższe elementy, które ozdabiają wejście. W kompozycji roślinnej nie powinno zabraknąć zimozielonych drzew i krzewów, które w okresie jesienno – zimowym staną się główną ozdobą naszego przedogródka. W  miejscach reprezentacyjnych starajmy się sadzić krzewy i drzewa wolno rosnące, nieduże, o pokroju kulistym, kolumnowym, stożkowym lub też odmiany karłowe. Pamiętajmy również by wybrać rośliny sprawdzone, łatwe w uprawie. Unikajmy nagromadzenia elementów ozdobnych, takich jak: różnokolorowe donice (zwłaszcza plastikowe), wypełnione sezonowymi kwiatami, rzeźb i wielobarwnej nawierzchni. Równo przystrzyżona murawa z jednym rachitycznym drzewkiem, otoczonym kamiennym obrzeżem nie jest wzorcem, który należy powielać.

Pomysłów na stworzenie przedogródka może być naprawdę dużo.  Warto więc czerpać inspiracje z istniejących już założeń, zarówno od sąsiadów, jaki i z literatury ogrodniczej, również tej internetowej.

Niewielka kompozycja z formowanych iglastych stanowi cenny element wejścia do budynku. Przedogródek może mieć różny charakter. Ozdobą takich miejsc są zazwyczaj rośliny o ciekawym pokroju lub ulistnieniu, które w innymi miejscu ogrodu stają się niezauważalne.


Bibliografia:

  1. Parzymies, Ogród dla zapracowanych, Wydawnictwo Działkowiec Sp. z.o.o, Warszawa 2006

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here