Ścieżki w ogrodzie – sadzimy rośliny wzdłuż ścieżki

0
14884

Planując ścieżkę w ogrodzie warto również pomyśleć o posadzeniu wzdłuż jej krawędzi roślin tworzących ciekawe, barwne rabaty. Do obsadzenia ścieżek w ogrodzie najlepiej nadają się niskie, zwarte rośliny kobiercowe, których rozrastające się pędy nie będą zbytnio uciążliwe dla poruszających się po ścieżce osób. Na rynku znajdziemy bogatą ofertę roślin, które doskonale nadają się do obsadzania obrzeży ścieżek ogrodowych.

Zasady tworzenia ścieżek w ogrodzie

  • Tworząc ścieżki w ogrodzie należy unikać prowadzenia ścieżki w bezpośrednim sąsiedztwie drzew z płytkim systemem korzeniowym
  • Przed posadzeniem krzewów wzdłuż alejki warto najpierw sprawdzić jakie osiągną one wymiary, tak aby w przyszłości ścieżka nie stała się tylko bezużyteczną ozdobą
  • Nie należy planować zbyt dużo ścieżek w ogrodzie, ponieważ ich ilość zacznie dominować nad całym układem działki.
  • Ścieżka nie powinna być układana z materiału śliskiego, pylastego oraz łatwo ścieralnego.
  • Do tworzenia ścieżki w ogrodzie stosuje się podbudowę piaskową lub betonową
  • Dla własnej wygody należy poznać szerokość ścieżek w zależności od jej przeznaczenia. Komfort poruszania się po ścieżce uzyskamy przy następujących szerokościach: dla pojedynczej osoby: 50 – 60 cm;  dla dwóch osób: 100 – 120 cm; dla poruszających się na wózku inwalidzkim 95 cm.
Ścieżki w ogrodzie
Ścieżka z łamanego kamienia

Ścieżki w ogrodzie -rośliny na obrzeża

Polecane rośliny na obrzeża to: aster alpejski (Aster alpinus), czyściec wełnisty (Stachys bizantina), gęsiówka kaukaska (Arabis caucasica), karmnik ościsty (Sagina subulata), macierzanka piaskowa (Thymus serphyllum), rogownica kutnerowata (Cerastium tomentosum), rojniki (Sempervivum sp.), rozchodniki (Sedum sp.).

Gatunki i odmiany niskie: smagliczka nadmorska (Alyssum saxatile), ubiorek wiecznie zielony (Iberis sempervirens), żagwin ogrodowy (Aubrieta cultorum).

 


Bibliografia:

  1. Parzymies, Ogród dla zapracowanych, Wydawnictwo Działkowiec Sp. z.o.o, Warszawa 2006
  2. Gawłowska A., Projektowanie ogrodu, Wydawnictwo – SBM, Warszawa 2015

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here