Style ogrodów

0
2095

W każdym ogrodzie powinny panować ład i harmonia. Osiągnąć je można poprzez połączenie wspólnym motywem stylistycznym wszystkich elementów małej architektury oraz roślin. Nawet niewielki, przydomowy ogródek powinien mieć swój styl. Wszystko powinno być spójne i współgrać z otoczeniem, tworząc harmonijną całość. Poniżej

Style ogrodów

Nawet na niewielkiej przestrzeni może powstać ciekawa oraz spójna aranżacja. Styl naszego ogrodu powinien zależeć od naszych indywidualnych potrzeb i wyobraźni. Jednym przyjemność sprawiają kojące kompozycje utrzymane w łagodnych, pastelowych odcieniach, inni zaś wybiorą ożywcze jaskrawe pomarańcze i czerwienie. Dlatego ważne jest by spośród wielu stylów i wzorów wybrać taki, który najbardziej nam odpowiada i konsekwentnie się go trzymać. Nie chodzi jednak o to, aby powielać istniejące już wzory i dokładnie przenosić je do naszego ogrodu. Każdy powinien dążyć do stworzenia własnego stylu, który odpowiada jego osobowości i potrzebom. Przed wybraniem rodzaju, stylu oraz aranżacji kolorystycznej naszego ogrodu warto rozważyć, ile czasu możemy i chcemy poświęcić roślinom w ogrodzie, które stanowią najważniejszy i nieodłączny element każdej aranżacji.

Jak wybrać styl swojego ogrodu

style ogrodówTworząc styl naszego ogrodu warto odpowiednio dobrać kolorystykę, która ma się w nim pojawić. Koło barw pokazuje, jakie kolory harmonizują ze sobą. Decydują one nie tylko o efektach wizualnych, ale również wpływają na nastrój i emocje. Intensywne, ciepłe barwy takie jak czerwienie, oranże a także żółcienie, ożywiają i działają pobudzająco. Są to kolory dominujące, kwiaty o tych barwach rzucają się w oczy. Z tych powodów na niewielkich przestrzeniach należy je stosować oszczędnie lub „łagodzić” biało kwitnącymi roślinami. Lepiej wtedy sięgać po kwiaty w spokojnych, pastelowych kolorach. Odcienie niebieskie wprowadzone do ogrodu optycznie powiększają przestrzeń i sprawiają, że małe pomieszczenie będzie wyglądało na większe.

Harmonijne oraz stonowane kombinacje uzyskamy dobierając kolory leżące na kręgu obok style ogrodówsiebie – takie jak zielony, niebieski, fioletowy. Ożywienie przyniosą kolory skontrastowane – na kole barw leżą one naprzeciwko siebie np: niebieski i pomarańczowy lub fioletowy i żółty.

Przy tworzeniu ciekawego ogrodu ważny jest także styl budynku. Budynek wraz z ogrodem powinien współgrać, mając wspólny motyw (np. drewno, kolor elewacji, faktura budynku, okrycie dachu) i pod tym kątem należy delikatnie dopasować całą resztę. Łamany i polny kamień oraz drewniana elewacja z widocznymi słojami narzuca styl naturalistyczny, natomiast szkło i metal bardziej styl nowoczesny.

Najczęściej spotykane w ogrodzie to: styl rustykalny, styl modernistyczny, styl klasyczny, styl kolonialny, styl śródziemnomorski oraz styl japoński.

Szeroki asortyment roślin dostępnych na rynku pozwala tworzyć różnobarwne kompozycje charakteryzujące dany styl w przydomowym ogrodzie.

 Niezależnie od idei przewodniej ogród powinien stanowić miejsce sprzyjające wypoczynkowi osób w nim przebywających oraz być wizytówką.

style ogrodów
Jeżówka purpurowa ‚Cheyenne Spirit’

 

Źródło fotografii:

http://albamar.pl/

Bibliografia:

1) M.Parzymies, Ogród dla zapracowanych, Wyd. Działkowiec, 2006 Warszawa

2) B. Rehm, tłumaczenie: M. Skalska, Doniczkowy ogród – rośliny na balkony i tarasy, KDC, 2006, Warszawa

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here